Wycieki z gazociągów Nord Stream "szkodliwe miejscowo". Dorsz najbardziej poszkodowany
Choć od poinformowania przez Szwedzką Narodową Sieć Sejsmologiczną o zarejestrowaniu pierwszych dwóch silnych podwodnych eksplozji na obszarach, gdzie stwierdzono wyciek gazu z gazociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2, minie tydzień, to nadal nie wiemy, kto stoi za tymi zdarzeniami.
O wybuchach na Nord Stream mówi się przede wszystkim w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa infrastruktury przesyłowej w Europie oraz nowej strategii rosyjskich operacji hybrydowych wymierzonych w Zachód. Wielu jednak postawiło pytanie o znaczenie wycieku metanu dla środowiska i organizmów żyjących w Morzu Bałtyckim.
Zdaniem Jacka Piskozuba, oceanologa i profesora Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk, wpływ wycieków na środowisko będzie "znaczący, ale nie katastrofalny". - W całym rurociągu, według szacunków, które czytałem, mogło być 250 tys. ton metanu. Wybuchy nastąpiły na głębokości 70 metrów, więc metan mógł wydobyć się jedynie z części rur, które leżą głębiej. Z tej części rur bliżej brzegów pewnie nie. Więc na zewnątrz wydostało się pewnie 100-200 tys. ton metanu - wyliczał ekspert.
A takiej liczby lekceważyć nie można. - Metan ma znacznie większy, nawet 40-krotnie, wpływ na ocieplanie klimatu niż dwutlenek węgla. Natomiast trzeba patrzeć na to w kontekście światowych emisji. My emitujemy globalnie rocznie 200 mln ton metanu z rolnictwa i około 100 mln ton z działalności górniczej - wyjaśniał gość Wojciecha Muzala w "TOK360" i dodał: Zwiększenie emisji będzie mniej więcej takie, jakbyśmy przez rok mieli na Ziemi jeden wulkan więcej.
"Dorsz będzie miał pewnie jeszcze kawałek morza mniej"
Co z żyjącymi w Bałtyku organizmami? - Jest to szkodliwe miejscowo - stwierdził gość TOM FM.
- Ryby na pewno uciekną, nie wiem jak z organizmami na dnie. Dorsz będzie miał pewnie jeszcze kawałek morza mniej do żerowania. Mamy coraz mniej dna, na którym może to robić. Ale będzie to przejściowe, bo ta rura w ciągu kilku dni się opróżni. Bałtyk jest płytki, ma olbrzymią styczność z atmosferą, więc to szybko po prostu przejdzie do powietrza - wyjaśnił Jacek Piskozub, oceanolog i profesor Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk.
-
Orgia księży w Dąbrowie Górniczej. Duchowny ostro o polskim Kościele: Rozpusta, rozpasanie, bezrozum
-
Awantura z Polską to temat numer jeden w Ukrainie. Obrywa się też Zełenskiemu
-
Gdy policja znalazła jej dzieci w beczce, poczuła ulgę. Jolanta K. - wyrodna matka czy ofiara?
-
Najpierw obdukcja, teraz donos. Aktywista po akcji SOP w Świdniku: Tak tego nie zostawię
-
Katastrofa w seminariach i "ciemna noc" Kościoła. "Stworzono w nim eldorado dla przestępców"
- Będą kontrole na granicy ze Słowacją. Hołownia aż parsknął. "Powrót do PRL"
- Pierwsze sygnały ożywienia gospodarczego w Polsce? I ceny paliw wciąż w dół
- Coraz mniej kandydatów na księży. Ale jest część Polski, w której seminarzystów przybywa
- Przeczytaliśmy "Vademecum wyborcze katolika". Ksiądz rozkłada ręce: To pomyłka
- Polska ma dostać gigantyczną pożyczkę "na wsparcie obronności". USA potwierdzają