Ambasador RP w Rosji zaleca Polakom powrót. Sytuacja osób z podwójnym obywatelskim może być trudna

Ambasador Polski w Rosji zaapelował do rodaków z okolic Władywostoku o opuszczenie Federacji i powrót do kraju. Dla wielu z nich taka zmiana byłaby jednak bardzo trudna. Mieszkają w Rosji od lat, tam mają rodziny i pracę.

Ambasador RP w Rosji rekomenduje Polakom powrót do kraju. Lepiej też nie wyjeżdżać teraz do Rosji

Podczas spotkania z Polonią pod Władywostokiem, Ambasador RP w Rosji rekomendował powrót do kraju.

- Ambasador RP Krzysztof Krajewski w trakcie spotkań z Polonią i Polakami mieszkającymi w rejonie Władywostoku zapewnił naszych rodaków, że w każdej chwili mogą liczyć na pomoc polskich dyplomatów pracujących w Rosji — podała Polska Agencja Prasowa za IAP.

Zalecił też, żeby wziąć pod rozwagę możliwość powrotu do Polski.

Krzysztof Krajewski zaapelował jednocześnie do Polaków, którzy zamierzają przyjechać do Rosji, aby w najbliższym czasie zrezygnowali z tych planów.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych w komunikacje sprzed tygodnia odradzało wszelkie podróże do Federacji Rosyjskiej w związku z wojną na Ukrainie oraz uznaniem Polski przez władze Rosyjskiej Federacji za państwo nieprzyjazne. MSZ wskazało, że odradzane są wszelkie podróże do Federacji Rosyjskiej, w tym w celach zawodowych i w pilnych sprawach rodzinnych.

Czy podwójne obywatelstwo grozi mobilizacją? Tak twierdzi jeden z ambasadorów

Także Ambasada USA nakazała swoim obywatelom pilny powrót do kraju.

Rząd USA ogłosił alert bezpieczeństwa dla swoich obywateli przebywających w Rosji. Odradził podróże do Rosji, a przebywającym na terenie Federacji nakazał natychmiastowy wyjazd.

Ambasada w komunikacie ostrzegła swoich obywateli, że zagrożeniem dla nich może być także mobilizacja ogłoszona w Rosji 21 września. Rząd zwrócił uwagę, że problem dotyczy osób o podwójnym obywatelstwie, którym Rosja może odmówić uznania amerykańskiego obywatelstwa i wcielić ich do wojska na podstawie narodowości rosyjskiej.

Polski MSZ o tym nie wspomina, ale podobne niebezpieczeństwo może grozić polskim obywatelom z podwójnym obywatelstwem.

Ambasador RP, zwracając się do Polonii, namawiał naszych rodaków do opuszczenia Rosji pomimo tego, że wyjazd może być trudny z powodów rodzinnych.

Polacy w Rosji. W Federacji Rosyjskiej mieszka wielu naszych rodaków

W Rosji żyje obecnie 73 tys. Polaków. Jedynie nieco ponad połowa, 47 tys., to osoby posługujące się językiem polskim.

Znacznie większa grupa — setki tysięcy mieszkańców Rosji — to osoby posiadające polskie korzenie.

- Historia Polaków na ziemiach rosyjskich sięga początków państwowości rosyjskiej. Wielu wybitnych przedstawicieli kultury rosyjskiej, jak i najwyższych władz było polskiej narodowości i odegrało znaczącą rolę w historii państwa rosyjskiego. Część Polaków to także potomkowie carskich lub radzieckich zesłańców z XIX i pierwszej połowy XX wieku — czytamy w Wikipedii.

Tysiące Polaków wywiezionych na Syberię podczas II Wojny Światowej, wróciło z odległych obszarów należących do Związku Radzieckiego, gdy tylko to było możliwe. Mimo to, do dziś w azjatyckich rejonach Federacji Rosyjskiej mieszka nadal ok. 10 tys. osób pochodzenia polskiego.

Mieszkańcy Federacji posiadający polskie korzenie mieszkają i pracują w Rosji od lat. Dla nich opuszczenie tego kraju byłoby bardzo trudne.

TOK FM PREMIUM