Sieć włoskich hoteli zamknięta. Powodem wysokie ceny prądu

Sieć pięciu hoteli w Apulii na południu Włoch została zamknięta po otrzymaniu rachunków za prąd w wysokości pół miliona euro. Branża apeluje o natychmiastowe wsparcie i ostrzega, że w przeciwnym razie liczba zamykanych hoteli wzrośnie, a sezon narciarski będzie zagrożony.
Zobacz wideo Ambasador Włoch w Polsce dziękuje za pomoc polskim lekarzom

Nagłośniona przez media sprawa zamknięcia hoteli po 56 latach działalności i zwolnienia około trzystu pracowników sprawiła, że także ten sektor przypomniał o zmaganiach z poważnymi problemami z powodu wysokich cen energii i potrzebie pomocy.

Alarm został podniesiony na początku października, gdy cena energii wzrosła o 59 proc.

- Przypadek z Apulii nie będzie jedyny i w przyszłym miesiącu zobaczymy następne - powiedział prasie prezes włoskiej federacji hotelarskiej Bernabo Bocca.

- Sytuacja naszego sektora jest dramatyczna i nie możemy pozwolić sobie na to, by czekać do 2024 roku - dodał.

Następnie Bocca stwierdził, odnosząc się do oczekiwanej zmiany rządu po wyborach: - Potrzebna jest natychmiastowa interwencja ze strony rządu, który powstanie i tego, który jeszcze pracuje. Znalezienie rozwiązania problemu kosztów energii powinno być absolutnym priorytetem - powiedział.

- Konieczna jest taka pomoc, jak w przypadku pandemii - uważa prezes włoskiej federacji właścicieli hoteli.

Oni sami zaś mówili, że rachunki za prąd wzrosły trzykrotnie od zeszłego roku.

"Jeśli my zatrzymamy działalność, stanie wszystko"

W mediach zaznacza się, że największy niepokój panuje w branży turystycznej w górach, przygotowującej się do sezonu narciarskiego. Szczególnie skutków wysokich cen energii obawiają się zarządcy wyciągów i kolejek górskich.

- Jeśli my zatrzymamy działalność, stanie wszystko. Zamknięcie kolejek górskich oznacza zabicie gór. To już się raz wydarzyło i nikt nie chce tego powtórzyć - powiedziała cytowana przez Ansę prezes stowarzyszenia zarządców infrastruktury narciarskiej Valeria Ghezzi, przywołując całkowitą blokadę sezonu podczas pandemii. Jak odnotowała, koszt energii stanowił do niedawna od 8 do 15 proc. wszystkich wydatków; obecnie jest to jedna trzecia.

W Dolinie Aosty w niektórych hotelach już zracjonalizowano okres otwarcia tak, by były czynne tylko wtedy, gdy będzie wystarczająca liczba gości, inne będą zapraszać jedynie na weekendy.

W Górnej Adydze zamknięte zostaną niektóre sauny i obniżona temperatura w basenach. - Ale postaramy się przetrwać - zapewniają tamtejsi hotelarze.

W Cortinie d’Ampezzo trwają przygotowania do pełnego otwarcia sezonu zimowego, choć - jak się zaznacza - nie bez obaw.

TOK FM PREMIUM