Rekordowe upały w październiku. W tym kraju nikt się ich nie spodziewał

Upały w październiku? W Polsce szykujemy się już powoli na zimowe chłody, tymczasem na świecie są miejsca, w których odnotowuje się właśnie rekordowe temperatury. Na południu i wschodzie Chin jest dziś ponad 40 stopni Celsjusza. Narodowe Centrum Meteorologiczne ogłosiło alarmy pogodowe.

Upały w Polsce z pewnością już za nami. Co nas czeka w najbliższych tygodniach?

Upały w Polsce 2022 z pewnością mamy już za sobą. Za oknem jest pochmurno, a termometry w całym kraju wskazują dziś kilkanaście stopni powyżej zera. W tym roku na babie lato raczej nie mamy już co liczyć. Jesień w naszym kraju jest wyjątkowo chłodna, jednak jak informuje IMGW średnie temperatury października i listopada nie będą odbiegać od wieloletniej normy. 

Pierwsze opady śniegu w górach miały już miejsce we wrześniu. W październiku śnieg też będzie tam padał. Pocieszające są prognozy dla pogody długoterminowej modelu amerykańskiego CFS, które pokazują, że od października 2022 do stycznia 2023 temperatury w Polsce będą powyżej normy. 

Nie wszędzie na świecie panuje obecnie chłód, taki jak w Polsce, w niektórych rejonach świata zapowiadane są nietypowe, rekordowe upały w październiku.

Upały 40 stopni. Tak gorąco w tym kraju w październiku jeszcze nie było

Nikogo nie dziwi, że upały nie ustają w pasie od Afryki Północnej aż po Bliski Wschód. Jednak zaskakujące są doniesienia z Chin. W tym kraju w październiku upały zapowiadano już od września. Po sierpniowej fali gorąca, którą naukowcy określili jako najgorszą w historii, temperatury na początku października w Chinach przekroczyły 40 stopni. Upały w tej części świata jesienią są bezprecedensowym zjawiskiem.

Obecne upały w Chinach spowodowane są tym, że do południowo-wschodnich rejonów tego kraju napłynęły gorące, zwrotnikowe masy powietrza z południa. Jak podaje serwis Fanipogody.pl, ten napływ widać było na mapach prognoz temperatury na wysokości barycznej 850 hpa (ok. 1500 m.n.p.m). Na tej wysokości temperatury dochodzą do poziomu 23-25 stopni Celsjusza. Przy powierzchni ziemi wskaźniki na termometrach przekroczyły 40 stopni.

Upały w październiku w Chinach „katastrofalne i bezprecedensowe"

Jak podają australijskie media (link: https://www.news.com.au/technology/environment/climate-change/china-rocked-by-catastrophic-heatwave-with-hottest-october-day-on-record/news-story/7b4995db6485eef6f2cd5f2a71a8644f), Chiny mają czteropoziomowy, oznaczony kolorami system określania warunków pogodowych. Narodowe Centrum Meteorologiczne (NMC) ogłosiło w niedzielę 2 października 2022 r. żółty alarm (czyli trzeci poziom) dotyczący wysokich temperatur dla regionów południowych Chin. Wydano również pomarańczowy alarm (drugi poziom) we wschodnich prowincjach. 

Historyk pogody Maximiliano Herrera opisał upały w październiku Chinach na Twitterze jako „katastrofalne i bezprecedensowe":

- 40,9 C w Qingyang kolejny krajowy miesięczny rekord upałów, 12 prowincji i 470 stacji (w tym Szanghaj) pobiło swoje rekordy, w niektórych przypadkach nawet o 4C-5 C, a nawet powyżej swoich wrześniowych rekordów. Oszałamiająca fala upałów – czytamy w jego oświadczeniu.

- Temperatura w środkowym i dolnym biegu rzeki Jangcy już pobiła historyczny rekord tego samego okresu w poprzednich latach – powiedział z kolei meteorolog NMC Zhang Tao.

Historycznie wysokie temperatury na południu Chin mają się jeszcze utrzymać we wtorek 4 października, po czym do rejonu napłynie chłodne powietrze z północy. Temperatura powinna spaść o kilkanaście stopni. 

TOK FM PREMIUM