Niezwykłe zdjęcia Ziemi z Kosmosu. NASA zarejestrowała narodziny nowej wyspy na Pacyfiku

To nie zdarza się każdego dnia. Spod wód Oceanu Spokojnego wyłonił się nowy ląd. Jego przyszłość jest jednak niepewna, a na powierzchni nie jest spokojnie. Mieszkańcy pobliskich wysp dostali ostrzeżenie.

Niesamowite miejsce na Oceanie Spokojnym. Ma największą gęstość występowania podwodnych wulkanów

Na południowo-zachodnim Pacyfiku (czyli Oceanu Spokojnego) znajduje się miejsce o największej na świecie gęstości występowania podwodnych wulkanów. Rozciąga się ono od Nowej Zelandii aż do Królestwa Tonga położonego na archipelagu o tej samej nazwie. Tonga znajduje się z kolei na terenie zaliczanym do Polinezji na południowym Pacyfiku, w jednej trzeciej drogi pomiędzy Nową Zelandią a Hawajami. 

Wyspy znajdujące się w obszarze Polinezji, takie jak archipelag Tonga, powstały w wyniku aktywności wulkanicznej. Podwodne wulkany przebudzają się tu dość często. Takie zdarzenie miało miejsce 10 września 2022 r. W wyniku aktywności jednego ze znajdujących się tu wulkanów i wyciekającej spod wody lawy powstała najmłodsza na świecie wyspa, która wyrosła w rejonie archipelagu Tonga. Zarejestrowała je na zdjęciach Lauren Dauphin z należącego do NASA Obserwatorium Ziemi (NASA Earth Observatory). 

Nowa wyspa w rejonie Królestwa Tonga nie jest duża, ale szybko rośnie

14 września 2022 r.  naukowcy z Tonga Geological Services oszacowali powierzchnię wyspy na 4000 metrów kwadratowych. Jest położona 10 metrów nad poziomem morza.

Jednak młodziutka, nieduża wyspa wciąż rośnie. Już kilka dni później, 20 września 2022 rozrosła się do rozmiaru 24 000 metrów kwadratowych.

Home Reef. Młodziutka wyspa w rejonie Królestwa Tonga jest niespokojna

Nowonarodzona wyspa, której nadano nazwę Home Reef (z ang. ‘domowa rafa") jest tak naprawdę aktywnym wulkanem. Wyłonił się on już 11 godzin po swojej pierwszej erupcji. Od momentu wynurzenia się z wód Pacyfiku 10 września br. wciąż wydziela lawę, wyrzuca pióropusze pary i popiołu, odbarwia też otaczającą ją wodę – czytamy na stronie NASA.

Obserwatorium Ziemi NASA zarejestrowało pierwszy raz erupcję Home Reef kilka dni po narodzinach – a dokładnie 14 września 2022 roku. Sprawdzono też skład smugi odbarwionej wody wokół i okazało się, że zawierają one fragmenty skał wulkanicznych oraz siarkę.

Jak poinformowały służby geologiczne Tonga, wulkaniczna wyspa stanowi niewielkie zagrożenie dla lotnictwa i mieszkańców okolicznych wysp. Zaobserwowano, że większość opadającego popiołu powinna spaść w promieniu kilku kilometrów od wulkanu.

- Wszystkim marynarzom zaleca się żeglowanie w odległości co najmniej 4 kilometrów od Home Reef, do odwołania – poinformowano. 

Czy Home Reef zostanie z nami na stałe? Możliwe są te scenariusze

Jak czytamy na stronie obserwatorium NASA, wyspy stworzone przez wulkany podmorskie są często dość krótkotrwałe, a czasami utrzymują się przez długie lata. Wyspa w miejscu obecnego Home Reef pojawiała się już ponoć i znikała w latach wcześniejszych, a dokładnie w:

  • 1852 r.,
  • 1857 r.,
  • 1984 r.,
  • 2006 r.

Wszystkie po pewnym czasie zniknęły.

Powstające w ten sposób nieduże wyspy potrafią zniknąć po kilku miesiącach, niektóre zostają na powierzchni przez lata, a nawet dekady. Jak będzie w przypadku Home Reef, z pewnością przekonamy się już niedługo.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM