Liderzy G7 spotkają się w sprawie wsparcia dla Ukrainy. "Zełenski weźmie udział w szczycie"

Prezydent Joe Biden, liderzy G7 oraz prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezmą we wtorek udział w wirtualnym spotkaniu w sprawie wsparcia dla Ukrainy, poinformował w poniedziałek Biały Dom.
Zobacz wideo Ukraina: Kijów po rosyjskim ataku rakietowym

Prezydent USA Joe Biden i przywódcy Grupy Siedmiu (G7) odbędą wirtualne spotkanie we wtorek, aby omówić swoje zobowiązania w zakresie wsparcia Ukrainy i pociągnięcia prezydenta Rosji Władimira Putina do odpowiedzialności za agresję Rosji, w tym za niedawne ataki rakietowe na Ukrainie. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski weźmie udział w szczycie, poinformował Biały Dom.

Zmasowany atak na 20 ukraińskich miast

Rosyjskie pociski uszkodziły infrastrukturę w 20 miastach, zagrożenie atakami rakietowymi utrzymuje się na terytorium całego kraju – powiadomił w poniedziałek wieczorem sztab generalny armii ukraińskiej.

W wyniku zmasowanego ataku rakietowego ze strony rosyjskiej armii ucierpieli cywile i infrastruktura w ponad 20 miastach Ukrainy – poinformował sztab generalny w wieczornym raporcie, opublikowanym na Facebooku.

„Rosyjska armia okupacyjna, nie mając osiągnięć na polu walki, stosuje taktykę terroryzowania ludności cywilnej Ukrainy. Łamiąc normy międzynarodowego prawa humanitarnego, prawa i zasady wojny, atakuje infrastrukturę krytyczną, a także budynki mieszkalne" – podkreślono w komunikacie.

Jak podano, wśród zaatakowanych miast są Kijów, Lwów, Równe, Żytomierz, Ternopol, Chmielnicki, Iwano-Frankiwsk, Winnica, Pryłuki, Nieżyn, Konotop, Charków, Krzemieńczuk, Dniepr, Krzywy Róg, Zaporoże, Mikołajów, Odessa.

Rosjanie przeprowadzili ponad 84 ataki rakietowe i lotnicze. Do ostrzału miast i wsi przeciwnik wykorzystał rakiety manewrujące, balistyczne, rakiety przeciwlotnicze i drony.

Siły ukraińskie zestrzeliły 56 celów - 43 rakiety manewrujące i 13 dronów.

"Na terytorium całej Ukrainy utrzymuje się zagrożenie atakami rakietowymi i lotniczymi" – podkreślił sztab.

Ukraina dostanie od USA sprzęt do obrony powietrznej

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w poniedziałek wieczorem na Telegramie, że po rosyjskim ostrzale rakietowym ukraińskich miast rozmawiał z prezydentem USA Joe Bidenem o obronie powietrznej.

"Odbyłem produktywną rozmowę z prezydentem USA Joe Bidenem. Głównym tematem rozmowy była obrona powietrzna. Obecnie jest to priorytetem numer 1 w naszej współpracy" - oznajmił ukraiński prezydent.

Wkrótce po Zełenskim o rozmowie przywódców poinformował też Biały Dom, który przekazał, że prezydent Biden obiecał, iż USA będą nadal dostarczały Ukrainie sprzęt, którego potrzebuje do obrony, w tym zaawansowane systemy obrony powietrznej.

Zełenski przekazał również, że rozmawiał wcześniej w poniedziałek o ostrzałach z amerykańską ambasador w Kijowie Bridget Brink.

"Stany Zjednoczone potępiają rosyjskie ataki na obiekty infrastruktury Ukrainy i zdeterminowane s± pociągnąć Rosję do odpowiedzialności za zbrodnie wojenne i okrucieństwa popełnione w naszym kraju. Dziękujemy za wasze wsparcie!" - napisał ukraiński prezydent na Telegramie.

Słuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM