Upały w październiku w Europie. W Polsce też będzie bardzo ciepło. Przed nami złota jesień

Upały w październiku, które właśnie nadciągają nad Europę, będą częściowo odczuwalne także w Polsce. W tym i przyszłym tygodniu pogoda będzie nas rozpieszczać. Co najmniej do 20 października 2022 trwać będzie prawdziwa polska złota jesień.

Upały w październiku w Europie. Wysokie temperatury szczególnie na południu kontynentu

W niektórych europejskich państwach pierwsze nietypowe upały pojawiły się już na początku miesiąca. Na Cyprze i w Turcji temperatura przekroczyła wtedy 40 stopni, po czym nastąpiło nagłe ochłodzenie. Na Wyspach Kanaryjskich i wspomnianym Cyprze słupki termometrów wskazują obecnie ok. 29 stopni, więc wielkich upałów już tu nie ma. Wszystko ma się jednak zmienić już za kilka dni. 

Jak donosi Dobrapogoda24, upały w październiku w Europie na pewno się jeszcze nie skończyły. Już w drugiej połowie tego tygodnia nad nasz kontynent zacznie napływać cieplejsze powietrze wywołane przez cyklony atlantyckie. Gorąco zrobi się głównie w Hiszpanii i Portugalii, gdzie miejscami temperatura wzrośnie do około 30-32 stopni Celsjusza. Chwilę później bardzo ciepło zrobi się także we Francji.

Pogoda na październik 2022. W Polsce zrobi się bardzo ciepło

Ta ciepła masa powietrza znad południowej Europy zacznie się przemieszczać w stronę Polski. Po wtorkowym niżu, który nawiedził nasz kraj, w środę 12 października 2022 już odczuwalny jest wpływ wyżu. Na upały w październiku, takie jak na południu Europy nie ma oczywiście co liczyć, ale meteorolodzy zapowiadają piękną pogodę i wieszczą nadejście nieco spóźnionego babiego lata. 

Mapa pogody w Polsce w najbliższych dniach wygląda naprawdę optymistycznie. Jak przewiduje model pogodowy GFS (amerykański globalny system przewidywania pogody krótko i średnioterminowej), w Polsce w najbliższych dniach, a szczególnie w przyszłym tygodniu (ocieplenie poczujemy co najmniej w dniach 16-20 października 2022), można się spodziewać temperatury ok. 20 stopni Celsjusza, a najcieplej ma być w południowej części kraju. Tam słupki na termometrach mogą skoczyć nawet do 24 stopni!

Mała przerwa w pięknej aurze jesiennej może nastąpić jedynie w najbliższy weekend – z powodu zbliżającego się znad Wysp Brytyjskich niżu, w piątek i sobotę trochę popada, a temperatura spadnie do 18 stopni. 

Pogoda długoterminowa. Polskę czeka łagodna zima

A jak przedstawia się pogoda długoterminowa na 60 dni i dalsze, zimowe miesiące? Jak podał w ubiegły poniedziałek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, temperatury w listopadzie i grudniu będą się mieściły w średnich normach z ostatnich lat, ale już w styczniu i lutym 2023 roku możemy się spodziewać wyższych, niż zwykle, temperatur. Oznacza to, że zima w tym roku będzie łaskawa, co na pewno pociesza w dobie problemów energetycznych I podwyżek opłat za ogrzewanie w naszym kraju.

Minusem takich informacji jest to, że raczej nie mamy co liczyć na białe święta w grudniu tego roku. Śnieg co prawda będzie padał, ale na nizinnych terenach Polski będzie od razu topniał. 

Upały w październiku nie tylko w Europie. Zaskakujące temperatury w Chinach 

Na początku miesiąca upały dotknęły także inne miejsca na świecie, w których się ich nie spodziewano. Tak było na przykład w Chinach – po sierpniowej spiekocie, którą uznano w tym kraju za najgorszą w historii, na początku października w tym kraju temperatury osiągnęły także poziom ponad 40 stopni Celsjusza. Takie upały w październiku w Chinach uznano za zjawisko bezprecedensowe. 

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM