Kiedy zmiana czasu na zimowy 2022? Tę datę warto zapamiętać

Kiedy jest zmiana czasu na zimowy 2022? Dwa razy do roku patrzymy z niepokojem na kalendarz, starając się pamiętać o przestawieniu zegarków. W tym roku zmiana czasu z letniego na zimowy będzie miała miejsce już za kilkanaście dni. Jak będzie w kolejnych latach?

Czy będzie zmiana czasu na zimowy w 2022? To pytanie zadaje sobie wiele osób

O likwidacji zmiany czasu w Polsce, jak i w całej Unii Europejskiej, dyskutuje się już od kilku lat. Po rezolucji Parlamentu Europejskiego z 8 lutego 2018 r. w tym temacie sprawą zajęła się Komisja Europejska. Wedle wyników przygotowanej przez KE ankiety większość mieszkańców Unii (aż 90 proc. osób, które wypełniły ankietę) chciało, aby zmiana czasu została zlikwidowana. 

Lekarze zaczęli też dywagować o niekorzystnym dla zdrowia wpływie wprowadzanych dwa razy do roku zmian – według polskich badań aż 79 procent ankietowanych skarżyło się, iż czuje się zmęczona lub apatyczna z powodu zmiany czasu, a ponad połowa twierdziła, że ma wtedy problemy z zasypianiem i bezsennością.

Pojawił się też temat kosztów energetycznych, jakie są z nimi związane. Europejscy przedsiębiorcy skarżyli się również na uciążliwość zmiany czasu w branżach takich jak logistyka, transport, budownictwo, hotelarstwo czy motoryzacja. 

Polski parlament popierał początkowo zaproponowane przez KE w 2018 roku rozwiązanie, znoszące zmianę czasu. Szczególnie że ¾ ankietowanych Polaków chciało odejścia od tej zmiany i pozostania przy czasie letnim. 

Wstępnie postanowiono, że do 2021 roku rządy państw członkowskich mają podjąć suwerenne decyzje dotyczące przejścia na stałe na czas zimowy bądź letni, po czym procedury zostały wstrzymane. Stało się tak, ponieważ ostatecznie większość krajów unijnych nie poparła pomysłu. Komisja Europejska zaleciła kontynuowanie zmiany czasu do 2026 roku. 

Zmiana czasu w Polsce w 2022 roku. Już niedługo znowu przestawiamy zegarki

Tegoroczna zmiana czasu z zimowego na letni miała miejsce w ostatnią niedzielę marca, czyli 23.03.2022. A kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2022 roku? Okazuje się, że już całkiem niedługo, bo w ostatnią niedzielę października nad ranem – a więc 30.10.2022 roku (a dokładnie w nocy z 29 na 30 października 2022, nad ranem - z godz. 3:00 na 2:00). 

Zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z piątku 4 marca 2022 roku w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w Polsce latach 2022-2026, kolejna zmiana czasu z letniego na jesienny będzie miała miejsce w następujących dniach:

29 października 2023 roku,

27 października w 2024 roku,

26 października 2025 roku,

25 października 2026 roku.

Zmiana czasu w Polsce. W 2022-2026 nadal będzie obowiązywać. A co dalej?

Czy dyskusja dotycząca zmiany czasu wróci na forum Unii Europejskiej po 2026 roku – tego nie wiadomo. Jest to jednak możliwe, ponieważ temat wraca w całej Europie jak bumerang. 

Ostatnio zrobiło się o tym głośno we Włoszech, gdzie Włoskie Towarzystwo Medycyny Środowiskowej podało, iż pozostawienie czasu letniego na stałe ograniczyłoby emisję CO2 o 200 tysięcy ton i przyniosło 500 milionów euro oszczędności. 

 Skąd się wzięła zmiana czasu?

Podobno zmiana czasu była pomysłem żyjącego w XVIII wieku Benjamina Franklina, który myślał, iż taki zmienny system będzie lepiej dopasowany do aktywności człowieka związanej z ruchem słońca w okresie letnim i zimowym. 

Niemcy zaczęły stosować zmianę czasu już w 1916 roku, a Stany Zjednoczone – dwa lata później. Pomysł rozpowszechnił się w Europie dopiero w latach 70. XX wieku, argumentem za takim rozwiązaniem była oszczędność energii.

W Polsce zmiana czasu z letniego na zimowy i na odwrót obowiązuje nieprzerwanie od 1977 roku, choć bywały okresy we wcześniejszej historii naszego kraju, kiedy obowiązywała. Było tak w latach:

  • 1946-1949,
  • 1957-1964.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM