Adnan Syed odzyskał wolność. Bohater podcastu "Serial" w więzieniu spędził 23 lata

Amerykańska prokuratura wycofała wszystkie zarzuty przeciwko Andanowi Syedowi, mężczyźnie z Baltimore, którego sprawa przyciągnęła uwagę całego świata dzięki hitowemu podcastowi true crime "Serial". 41-latek za kratami spędził prawie ćwierć wieku - poinformowało BBC.
Zobacz wideo

Adnan Syed spędził 23 lata w więzieniu po tym, jak został skazany za zamordowanie swojej byłej dziewczyny Hae Min Lee. We wrześniu otrzymał decyzję o możliwości odbywania reszty kary w areszcie domowym. Jak informuje BBC, we wtorek ogłoszono wycofanie wobec mężczyzny wszystkich zarzutów.

- Wreszcie, Adnan Syed może żyć jako wolny człowiek - powiedziała w oświadczeniu jego prawniczka, Erica Suter. Podkreśliła też, że jej klient stracił 23 lata swojego życia, odsiadując wyrok za przestępstwo, którego nie popełnił. 

Na wtorkowej konferencji adwokat stanu Baltimore Marilyn Mosby powiedziała, że wycofanie zarzutów oznacza, że sprawa przeciwko Syedowi jest zamknięta i nie może on zostać ponownie oskarżony.

Podstawą do wycofania zarzutów przeciw Syedowi były wyniki badania śladów DNA znalezionych na ubraniach ofiary. Wykazały one, że żaden z nich nie należy do niego.

Marilyn Mosby już zapowiedziała kontynuowanie starań o skazanie właściwego sprawcy morderstwa Hae Min Lee. We wrześniu ujawniono, że prokuratorzy zidentyfikowali dwóch innych potencjalnych podejrzanych. Nie podano jednak ich nazwisk.

Sprawa morderstwa Hae Min Lee i podcast "Serial"

Adnan Syed i Hae Min Lee chodzili do tej samej klasy w Woodlawn High School w Baltimore. Przez jakiś czas byli parą. Nastolatka zniknęła 13 stycznia 1999 roku. Jej ciało odnaleziono po niecałym miesiącu poszukiwań. O morderstwo szybko obwiniono Syeda, który miał udusić Lee i z pomocą przyjaciela ukryć ciało w miejscowym parku.

W 2000 roku ława przysięgłych uznała Syeda za winnego porwania i morderstwa z premedytacją. Oskarżając 19-latka, opierała się m.in. na danych o lokalizacji telefonu komórkowego, które lata później okazały się niewiarygodne. Każde odwołanie złożone przez Syeda w ciągu ostatnich dwóch dekad (w tym ostatnie w 2019 roku) zostało odrzucone.

Sprawę morderstwa Hae Min Lee nagłośnił amerykański podcast true crime "Serial". To właśnie seria autorstwa dziennikarki Sarah Koenig skupiła uwagę całego świata na sprawie i poddała w wątpliwość winę Syeda. Odcinki podcastu zostały pobrane ponad 340 milionów razy. Na podstawie informacji zawartych w podcaście HBO w 2019 roku zrealizowało miniserial dokumentalny "Case Against Adnan Syed".

TOK FM PREMIUM