Wojna w Ukrainie. Nocny ostrzał Mikołajewa. Drony kamikaze atakują infrastrukturę krytyczną okolic Kijowa

Ukraińskie władze informują o kolejnych rosyjskich ostrzałach. Biuro ukraińskiego prezydenta podaje, że w regionie kijowskim doszło do ataku dronów na obiekty infrastruktury krytycznej. Z kolei w Mikołajowie na południu kraju Rosjanie ostrzelali pięciokondygnacyjny blok mieszkalny.
Zobacz wideo

Obiekty infrastruktury krytycznej zostały w czwartek we wczesnych godzinach porannych zaatakowane przez drony w rejonie Kijowa.

"Kolejny atak dronów kamikaze na obiekty infrastruktury krytycznej" - poinformował na Telegramie Kyryło Tymoszenko z biura prezydenta Ukrainy, którego cytuje agencja Reutera.

Ukraina informowała w ostatnich tygodniach o fali rosyjskich ataków z użyciem dronów Shahed-136 produkcji irańskiej.

Ostrzał Mikołajowa

Wojska rosyjskie ostrzelały pięciokondygnacyjny blok mieszkalny w Mikołajowie na południu Ukrainy; dwa górne piętra zostały całkowicie zniszczone - poinformował w czwartek mer miasta Ołeksandr Sienkewycz. Na miejscu pracują służby ratownicze.

"Trafiony został pięciokondygnacyjny budynek mieszkalny. Dwa górne piętra są całkowicie zrujnowane, reszta - pod gruzami" - napisał Sienkewycz na serwisie Telegram.

Prezydent Ukrainy opublikował w swoich mediach społecznościowych nagrania pokazujące ten zniszczony ostrzałami blok mieszkalny w Mikołajowie. Poinformował o uratowaniu 11-latka, który spędził pod gruzami sześć godzin. Dziecko jest teraz pod opieką lekarzy, a ratownicy poszukują kolejnych siedmiu osób - dodał Zełenski.

Rosja przeprowadziła 21 bombardowań lotniczych i 104 ostrzały w ciągu doby

21 bombardowań lotniczych i 104 ostrzały z systemów rakietowych przeprowadziły na Ukrainie w ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie - poinformował w czwartek Sztab Generalny armii ukraińskiej. Rosjanie nadal ostrzeliwują obiekty infrastruktury - napisano.

"Łamiąc zasady międzynarodowego prawa humanitarnego, prawa i zasady wojny, przeciwnik atakuje kluczową infrastrukturę i siedziby ludności cywilnej" - oświadczył sztab w porannym komunikacie o sytuacji na froncie.

Ostrzały i bombardowania w ciągu minionej doby dotknęły ponad 40 miejscowości w Ukrainie. "Wróg atakował w szczególności rejony: Mikołajewa, Winnicy, Czerkasów, Czerniachowa, Biłohoriwki, Spirnego, Pawliwki, Myrnego i Dawydowego Brodu" - głosi komunikat. W atakach Rosjanie wykorzystali pociski lotnicze, rakietowe i manewrujące, a także drony produkcji irańskiej - informuje sztab.

TOK FM PREMIUM