"Jesteśmy silni, gdy działamy razem". KE przedstawia plan na bezpieczny gaz dla Europy

Ursula von der Leyen ogłosiła propozycje wspólnego działania państw członkowskich na rzecz zwiększania bezpieczeństwa gazowego. W planach nie tylko zapełnienie magazynów, uregulowanie cen i solidarność gazowa. Obecny kryzys energetyczny ma stać się impulsem do dynamicznej, "czystej transformacji".
Zobacz wideo

Działania podejmowane przez kraje członkowskie mają objąć wspólne zakupy gazu, wprowadzenie mechanizmu ograniczenia cen na głównej europejskiej giełdzie gazu TTF, ograniczanie zużycia, a także solidarną alokację gazu na terenie Europy, do państw dotkniętych niedoborem tego surowca.

- Działamy w jedności i dobrze przygotowaliśmy się na nadchodzącą zimę, napełniając nasze magazyny gazu, oszczędzając energię i znajdując nowych dostawców - powiedziała szefowa KE Ursula von der Leyen.

Zaznaczyła też, że teraz przyszedł czas, aby mając napełnione magazyny na zimę zacząć pracować nad nadmiernymi i niestabilnymi cenami.

Handel LNG w Europie ma być uczciwszy

Przewodnicząca Komisji Europejskiej stwierdziła, że ceny w holenderskim hubie gazowym TTF (głównej europejskiej giełdzie gazu) należy uregulować w ten sposób, aby ustalić tymczasowo maksymalną cenę detaliczną, a docelowo opracować uzupełniający benchmark dla LNG. Co prawda propozycja Komisji nie objęła limitu cenowego na gaz, czego domagała się większość krajów unijnych. KE poprosiła jednak kraje członkowskie o zatwierdzenie projektu dotyczącego ustalenia tymczasowej ceny maksymalnej.

Zgodnie z propozycją KE kraje byłyby zobowiązane do wspólnego zakupu 15 proc. ilości potrzebnej do wypełnienia magazynów gazu do1 listopada 2023 r., do poziomu 90 proc.

- Wiemy, że jesteśmy silni, gdy działamy razem – powiedziała szefowa Komisji Europejskiej. Ursula von der Leyen uważa, że państwa członkowskie i firmy energetyczne powinny wykorzystywać swoją wspólną siłę nabywczą.

Zielona energia w Europie. Inwestycje trzeba przyspieszyć

- Rosyjska agresja na Ukrainę ma poważne konsekwencje dla światowych i europejskich rynków energii — zauważyła przewodnicząca KE i podkreśliła, że to powinien być powód, aby przyspieszyć inwestycje w odnawialne źródła energii i ich infrastrukturę.

- Inwestowanie więcej i szybciej w czystą transformację energetyczną jest naszą strukturalną odpowiedzią na ten kryzys energetyczny - przekonywała von der Leyen.

TOK FM PREMIUM