Putin wprowadził stan wojenny. Będzie obowiązywał w okupowanych regionach Ukrainy

Putin wprowadza restrykcje w Ukrainie. Godzina policyjna i prace przymusowe to część ograniczeń związanych z ogłoszonym stanem wojennym. Prezydent Rosji wprowadził go dekretem na obszarach nieprawnie uznanych za część terytorium Federacji Rosyjskiej. Może to być reakcja Rosji na sukcesy ukraińskiej kontrofensywy.
Zobacz wideo

Prezydent Rosji wprowadził w środę stan wojenny — powiadomiła Polska Agencja Prasowa, powołując się na Agencję Reutera. Obejmuje okupowane tereny Ukrainy, nieprawnie uznane 30 września za część terytorium Rosji.

W dekrecie Putina nie znalazły się żadne szczegóły dotyczące kroków, jakie będą podjęte na zaanektowanych terenach. Jednak niezależni dziennikarze Farida Rustamowa i Kevin Rothrock zwracają uwagę, że stan wojenny wiąże się między innymi z wprowadzeniem godziny policyjnej, cenzurą wojskową, zakazem zgromadzeń i demonstracji, nakazem pracy przymusowej czy ograniczeniami dotyczącymi pobytu, przemieszczania się i podróżowania.

Stan wojenny obejmie obwody: doniecki, ługański, zaporoski i chersońskim

Putin zakazuje wjazdu i wyjazdu z Krymu. Ograniczenia ruchu będą w kilku innych obwodach rosyjskich

Dekret Putina wprowadza też restrykcje w 6 obwodach na terytorium Federacji Rosyjskiej — podała Agencja Associated Press. Będą polegały na ograniczeniu możliwości wjazdu i wyjazdu do obwodów: biełgorodzkiego, briańskiego, kurskiego, woroneskiego i rostowskiego i w Kraju Krasnodarskim. Ograniczenia wjazdu, pobytu i przemieszczania się zostały też ogłoszone na okupowanym przez Rosjan od 2014 roku Krymie.

Ewakuacja ludności cywilnej z obwodu chersońskiego, bo "strona ukraińska gromadzi siły do ofensywy"

Dekret Putina przewiduje tworzenie oddziałów obrony terytorialnej. Będzie powstawała na zajętych obszarach Ukrainy.

Z kolei szef okupacyjnych władz obwodu chersońskiego Wołodymyr Saldo ogłosił na początku tego tygodnia, że zorganizował ewakuację ludności cywilnej z części tego regionu. Jako powód podał, że "strona ukraińska gromadzi tam siły do pełnowymiarowej ofensywy"

TOK FM PREMIUM