USA o "desperackiej taktyce" rosyjskiego prezydenta. Biden: Putin jest w niewiarygodnie trudnym położeniu

Prezydent USA Joe Biden ocenił w środę, że Władimir Putin, który tego dnia wprowadził stan wojenny w okupowanych obwodach Ukrainy, jest w "niewiarygodnie trudnym położeniu". To "desperacka taktyka" rosyjskiego prezydenta - oświadczył z kolei zastępca rzecznika Departamentu Stanu Vedant Patel.
Zobacz wideo

- Sądzę, że Władimir Putin znalazł się niewiarygodnie trudnym położeniu (...), wygląda na to, że jedynym narzędziem, jakim dysponuje, jest brutalne traktowanie poszczególnych obywateli na Ukrainie i próbowanie zastraszenia ich, by skapitulowali - powiedział Biden.

- Nie powinno nikogo dziwić, że Rosja ucieka się do desperackich taktyk, aby sił± kontrolować te regiony - oznajmił Patel.

Stan wojenny w okupowanych obwodach Ukrainy

Putin wprowadził wcześniej w środę stan wojenny w okupowanych obwodach donieckim, ługańskim, zaporoskim i chersońskim Ukrainy; wydał też dekret przewidujący ograniczenia wjazdu i wyjazdu z sześciu rosyjskich regionów graniczących z Ukrainą.

Stan wojenny będzie obowiązywał na obszarach, które 30 września zostały nielegalnie uznane przez Kreml za część terytorium Rosji.

Dekret Putina przewiduje też utworzenie w zajętych ukraińskich regionach oddziałów rosyjskiej obrony terytorialnej.

Restrykcje w przygranicznych regionach w Rosji będą obowiązywały w obwodach biełgorodzkim, briańskim, kurskim, woroneskim i rostowskim, a także w Kraju Krasnodarskim oraz na okupowanym od 2014 roku Krymie.

TOK FM PREMIUM