Izrael zniszczył 90 proc. wojskowej infrastruktury Iranu w Syrii. W tym fabrykę dronów

Armia Izraela zniszczyła około 90 proc. wojskowej infrastruktury Iranu w Syrii oraz zlikwidowała szlaki irańskich dostaw broni do tego kraju - poinformował dziennik "Jerusalem Post", powołując się na źródła w izraelskiej administracji państwowej.
Zobacz wideo

Izrael zdołał niemal kompletnie powstrzymać Iran i sojuszników, w tym libański Hezbollah, przed produkcją broni w Syrii - podał dziennik.

Źródła "Jerusalem Post" wyjaśniły, że izraelskie siły zbrojne zniszczyły trasy przemytu broni biegnące przez morze, powietrze i ląd. Wskutek ataków ograniczone zostały również zdolności produkcji broni przez reżim syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada, ponieważ armia syryjska korzystała często z tym samych fabryk, co Iran i Hezbollah.

"Pomimo ostatnich napięć pomiędzy Izraelem i Rosją, która przestrzegła Tel Awiw przed ewentualnym dostarczaniem Ukrainie broni, mechanizm zapobiegający incydentom wojsk rosyjskich i izraelskich w Syrii działa" - podano w dzienniku.

Putin atakuje Ukrainę dronami z Iranu

Drony kamikadze, za pomocą których Rosja od 10 października atakuje ukraińskie obiekty cywilne, pochodzą z Iranu - wojsko agresora otrzymało od 300 do kilku tysięcy sztuk broni. 

Rosyjskie wojska otrzymały od 300 do kilku tysięcy dronów-kamikadze wyprodukowanych w Iranie - potwierdziła w czwartek rzeczniczka ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk.

Shahed-131 i Shahed-136 to bojowe drony-kamikadze o zasięgu do 2,5 tys. kilometrów, wykorzystywane przez wojska rosyjskie na Ukrainie. 

"Na Białorusi wciąż przekazywane są irańskie drony Shahed-136 (oznaczane przez Rosjan jako Gerań-2). Według stanu z 10 października przywieziono 32 (takie) maszyny. Do 14 października ma być dostarczone kolejne osiem" - podał 12 października w komunikacie ukraiński wywiad wojskowy.

Władze w Kijowie poinformowały również, że na okupowane przez rosyjskie siły tereny obwodu chersońskiego i na Krym przybyli instruktorzy z Iranu, którzy szkolą żołnierzy agresora z obsługi dronów-kamikadze Shahed-136. Irańczycy mają być też "bezpośrednio odpowiedzialni" za wykorzystanie bezzałogowców do nalotów na ukraińskie miasta, szczególnie Mikołajów i Odessę na południu kraju.

TOK FM PREMIUM