Rishi Sunak i jego pochodzenie. Kim jest nowy premier Wielkiej Brytanii?
Kim jest Rishi Sunak? Urodził się w UK, w hinduskiej rodzinie
"Jestem na wskroś Brytyjczykiem, to mój dom i mój kraj, ale moje dziedzictwo religijne i kulturowe jest hinduskie" - TVN24 przedstawiając sylwetkę nowego premiera, wspomniała jego słowa z wywiadu dla "Business Standard" w 2015 roku.
Obecny premier urodził się i wychował w Southampton w Wielkiej Brytanii, jednak jego dziadek pochodził z prowincji Pendżab, rozciągającej się wzdłuż granicy indyjsko-pakistańskiej. Rishi Sunak ma 42 lata i nie ukrywa, że jest wyznawcą hinduizmu.
Jego żoną jest Akshata Murty, córka indyjskiego miliardera Narayana Murthy, założyciela firmy technologicznej Infosys. Jest posiadaczką 0,91 proc. udziałów wycenionych na 746 milionów funtów brytyjskich, co powoduje, że jest jedną z najbogatszych kobiet w Wielkiej Brytanii.
Para ma dwie córki, a w domu mieszka jeszcze labradorka, o imieniu Nova.
Rishi Sunak dość późno zaczął karierę polityczną. Stało się to w 2015 roku, gdy został posłem do Izby Gmin. W latach 2019−2020 był naczelnym sekretarzem skarbu w pierwszym gabinecie Borisa Johnsona, a w latach 2020−2022 kanclerzem skarbu w drugim gabinecie Borisa Johnsona.
Jak podaje BBC - „Przewidział" problemy finansowe pod rządami Truss.
Podczas poprzedniego wyścigu o przywództwo, starł się z byłą premier, twierdząc, że jej plan pożyczenia pieniędzy podczas kryzysu inflacyjnego jest „bajką", która pogrąży gospodarkę w chaosie.
24 października 2022 został zaprzysiężony i został premierem Wielkiej Brytanii, a dzień wcześniej liderem Partii Konserwatywnej.
Rishi Sunak "przebił szklany sufit" zostając premierem Zjednoczonego Królestwa
Indie z zachwytem przyjęły wiadomość o wyborze Rishiego Sunaka na szefa rządu w Wielkiej Brytanii.
"Jest jednym z nas" - piszą indyjskie media. Jego nowa funkcja jest szczególnie ważna dla hindusów z racji trwających setki lat rządów mocarstwa brytyjskiego nad kolonią indyjską.
A wiadomość o wybraniu go na premiera Zjednoczonego Królestwa obiegła Indie w czasie święta Diwali — najważniejszego hinduskiego święta światła.
Rishi Sunak — jest bogatszy od samego króla. "Pamiętajcie o tym, gdy będzie mówił o podejmowaniu trudnych decyzji"
"Zjednoczę nasz kraj nie słowami, ale działaniem. Będę pracował dzień po dniu, aby osiągnąć to" - napisał nowy premier Wielkiej Brytanii na swoim Twitterze.
Zadaniem wybranego we wtorek szefa rządu będzie zmierzenie się z narastającym kryzysem gospodarczym, zwalczającymi się partiami politycznymi i głęboko podzielonym krajem.
Nowy szef rządu podkreślił, że nie zraża się skalą wyzwania i obiecał przeprowadzić kraj przez kryzys gospodarczy i odbudować zaufanie Brytyjczyków do polityki.
W swoim przemówieniu przed siedzibą rządu na Downing Street 10 w Londynie dodał, że czekają go trudne decyzje, gdyż chce ograniczyć wydatki publiczne i naprawić „błędy", które popełniła Liz Truss podczas jej krótkiej i chaotycznej kadencji, podczas gdy kraj pogrążał się w recesji.
Na ten wątek przemówienia zareagowała na Twitterze posłanka Partii Pracy Nadii Whittome
"Rishi Sunak i jego żona, mają fortunę wartą 730 mln funtów. To około dwa razy więcej niż szacowany majątek króla Karola III" - zauważyła posłanka „Pamiętajcie o tym, ilekroć będzie mówił o podejmowaniu "trudnych decyzji", za które ludzie z klasy robotniczej zapłacą" – powiedziała Whittome.
Źródła: TVN24.pl, hindustantimes.com, Wikipedia.com, BBC News
DOSTĘP PREMIUM
- Izraelskie ulice spłynęły krwią, rząd szykuje odpowiedź. "Spirala wrogości podkręca się w trybie turbo"
- PiS szykuje się do kroku wstecz ws. "lex Kaczyński". Prof. Matczak: Boją się, ale mleko i tak się rozlało
- "Katolicyzm powinien być traktowany jak najsilniejsze narkotyki. Trzeba przed nim bronić dzieci" [FRAGMENT KSIĄŻKI]
- Dostęp do legalnej aborcji w Polsce to fikcja. "Są takie województwa, w których nie ma lekarza gotowego do przerwania ciąży"
- Egzorcyści przywiązali ją do łóżka, namaszczali krocze i okaleczali krzyżem. Tortury w piwnicach kościołów
- Anna Czerwińska nie żyje. Wybitna polska himalaistka zmarła w wieku 73 lat
- Kukiz wyklucza start z list PiS. Chyba, że w "formule koalicyjnej"
- Prawie 80 proc. Polaków uważa, że wojna w Ukrainie zagraża bezpieczeństwu Polski [SONDAŻ]
- Miało być wstawanie z kolan, jest "pełzanie po podłodze". Ujazdowski o "kompromisie" PiS-u z Brukselą w sprawie reformy SN
- Zamiast wspierać młodzież, inwestują w infrastrukturę. Lubnauer oburzona decyzją Czarnka o dofinansowaniu zakupu willi