Rosja będzie mobilizować również skazanych za ciężkie przestępstwa. Zgodę wyraziła Duma Państwowa

Duma Państwowa, izba niższa parlamentu Rosji, uchwaliła poprawki do ustawy o mobilizacji, pozwalające na pobór do wojska osób skazanych za popełnienie ciężkich przestępstw - informuje w środę niezależny portal Meduza.
Zobacz wideo

Duma przyjęła poprawki w drugim czytaniu. Zakaz poboru wciąż będzie dotyczył skazanych na podstawie kodeksu karnego m.in. za terroryzm, zdradę państwową, publiczne wezwania do działań ekstremistycznych.

Putin wydał 21 września dekret o częściowej mobilizacji na wojnę w Ukrainie. Według oficjalnych przekazów Kremla pobór obejmuje około 300 tys. rezerwistów, lecz w ocenie Meduzy mobilizacja może objąć nawet 1,2 mln mężczyzn, głównie spoza dużych miast.

Do udziału w wojnie werbowani są też więźniowie. Werbunek w więzieniach w Rosji prowadził - według niezależnych mediów rosyjskich - osobiście Jewgienij Prigożyn, rosyjski biznesmen, który - jak się uważa - finansuje "grupę Wagnera", czyli prywatną firmę wojskową pracującą dla Kremla.

Grupa Wagnera rekrutuje więźniów zakażonych HIV i WZW C

Grupa Wagnera zaczęła masowo rekrutować rosyjskich więźniów zakażonych HIV i WZW C - informował we wtorek ukraiński wywiad wojskowy (HUR). Chorzy muszą nosić specjalne opaski. By "oznaczyć" zakażonych bojowników, dowództwo zmusza ich do zakładania na nadgarstek bransoletek: czerwonych w przypadku HIV i białych - WZW C.

W komunikacie wywiad pisze, że to zjawisko nabrało już "masowego charakteru". Tylko z jednej kolonii karnej nr 5 w obwodzie leningradzkim do "grupy Wagnera" zmobilizowano ponad stu więźniów ze zdiagnozowanym zakażeniem HIV albo wirusowym zapaleniem wątroby typu C.

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM