Sędzia Wiesław Kozielewicz powołany na stanowisko prezesa Izby Odpowiedzialności Zawodowej. To były szef PKW

Prezydent Andrzej Duda powołał w czwartek Wiesława Kozielewicza na stanowisko kierującego pracą Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego.
Zobacz wideo

Prezydent Andrzej Duda powołał sędziego Wiesława Kozielewicza na stanowisko prezesa Izby Odpowiedzialności Zawodowej, która zastąpiła Izbę Dyscyplinarną. Sędzia Wiesław Kozielewicz orzeka w Izbie Karnej SN od 1999 roku. Od 2014 roku był zastępcą przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, a w latach 2019-2020 jej przewodniczącym.

- Ta nominacja niewiele zmienia - komentował w TOK FM sędzia i prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" prof. Krystian Markiewicz. - Z jednej strony słyszymy, że to prawdziwy sędzia, a nie neo-sędzia został powołany i to ma być krok w dobrym kierunku, ale nie zapominajmy o jaką izbę chodzi. To jest twór polityczny powołany przez prezydenta co do którego ma już wątpliwości Europejski Trybunał Praw Człowieka - mówił w rozmowie z Karoliną Lewicką.

Izba Odpowiedzialności Zawodowej

Izba Odpowiedzialności Zawodowej zastąpiła Izbę Dyscyplinarną na mocy przepisów zaproponowanych przez prezydenta i popartych przez obóz rządzący. Obsadził ją w całości prezydent, powołując do niej we wrześniu pięcioro legalnych sędziów Sądu Najwyższego sześcioro neosędziów. Rządzący liczyli na to, że utworzenie nowej izby odblokuje unijne fundusze z Krajowego Planu Odbudowy. Do tej pory tak się jednak nie stało.

TOK FM PREMIUM