Elon Musk kupił Twittera i zwalnia zarząd. "Ptak został uwolniony"

Elon Musk kupił Twittera i z miejsca zabrał się do pracy. Na początek zwolnił menedżerów zarządzających. Będzie też "otwierał" platformę na swobodną mowę i udostępniał publicznie algorytmy. A to rodzi duże obawy.

Elon Musk kupił Twittera. Chce zwiększyć jego wartość dziesięciokrotnie

Założyciel i właściciel Tesli, PayPala i Space X właśnie kupił Twittera za 44 mld dolarów. Teraz — jak uważa Reuters — przed nim najważniejsza i najtrudniejsza część transakcji. Musi udowodnić, że nie przepłacił za platformę, bo jak sam powiedział "długoterminowy potencjał Twittera jest o rząd wielkości większy niż jego obecna wartość".

Elon Musk zwalnia najważniejszych szefów Twittera. Parag Agrawal — wyprowadzony z firmy

Pierwsze decyzje zostały podjęte. To zwolnienia. Musk zdecydował, że przede wszystkim wymieni zarząd i rozstał się z menedżerami zarządzającymi dotychczas platformą.

Szef Twittera Parag Agrawal, a także dyrektor finansowy Ned Segal nie tylko otrzymali wypowiedzenia, ale wg. Reutersa zostali wyprowadzeni z siedziby firmy. Współpracę z Twitterem zakończyła też szefowa do spraw prawnych Vijaya Gadde.

Powodem zwolnień — jak  nieoficjalnie wiadomo — było wprowadzenie Muska w błąd w sprawie liczby kont spamowych.

W firmie mówi się, że docelowo nowy właściciel może chcieć zwolnić nawet 75 proc. załogi.

"Ptak został uwolniony" - napisał Musk na Twitterze chwilę po przejęciu kontroli nad platformą i zmienił opis na swoim koncie na "Chief Twit"

Elon Musk kupił Twittera. Zrobi z niego platformę pełną nienawiści? Są takie obawy

Zapowiedzi zmian, jakie planuje Elon Musk, od tygodni krążą po Twitterze. Przedsiębiorca chętnie dzieli się swoimi planami, a to wywołuje obawy o to, w jakim kierunku będzie się rozwijała firma.

"Wcześniej Musk otwarcie mówił o swoich preferencjach, by Twitter w mniejszym stopniu ograniczał mowę, którą wielu uważa za nienawistną, obraźliwą lub niebezpieczną" - przypomniał Washington Post.

Nowy właściciel starał się uspokajać narastające obawy w rozmowach z pracownikami czy reklamodawcami.

"Twitter oczywiście nie może stać się ogólnodostępnym piekłem, w którym można powiedzieć wszystko bez żadnych konsekwencji!" - napisał w liście otwartym do reklamodawców. Strach i niepewność są w jakimś sensie uzasadnione. W przeszłości Musk musiał zapłacić 20 milionów dolarów grzywny i ustąpić ze stanowiska prezesa Tesli z powodu wpisu, jaki wrzucił na Twittera.

Przejmując platformę, Elon Musk zapowiedział też, że chce „pokonać" boty spamujące, czy udostępnić publicznie algorytmy określające sposób prezentowania treści użytkownikom.

Inny plan kreatywnego właściciela Twittera to całkowicie nowy projekt. Chodzi o superaplikację X.

"Kupienie Twittera przyspiesza tworzenie X, aplikacji do wszystkiego" - zapowiedział Elon Musk w mediach społecznościowych. Chodzi o oprogramowanie "wszystko w jednym", które pozwoli użytkownikom nie tylko wysyłać wiadomości, ale także dokonywać płatności, robić zakupy online lub wezwać taksówkę. 

Źródła: Reuters.com, Washingtonpost.com, NDTV.com

TOK FM PREMIUM