Nowe amerykańskie drony trafią do ukraińskiej armii. "Mają bardzo mocne parametry techniczne i taktyczne"

Partnerzy Ukrainy przekażą jej siłom zbrojnym aparaty bezzałogowe Switchblade 600 - zapowiedział w piątek rzecznik ukraińskiego lotnictwa wojskowego Jurij Ihnat. Do tej pory Ukraina otrzymywała inną wersję tych maszyn, Switchblade 300.
Zobacz wideo

Ihnat, którego cytuje ukraiński portal Hromadske, powiedział, że partnerzy przekażą Ukrainie "kilka zestawów" dronów Switchblade 600. - To nowoczesny aparat bezzałogowy, który ma bardzo mocne parametry techniczne i taktyczne. Oczekujemy, że bardzo dobrze zaprezentuje się w działaniach bojowych na Ukrainie - powiedział rzecznik.

O rozmowach na temat dostarczenia Ukrainie 10 przeciwpancernych dronów-kamikadze Switchblade 600 informowano w maju. Agencja Bloomberg podała wówczas, że Pentagon zabiega o zawarcie umowy na zakup 10 takich maszyn. Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow powiedział w wywiadzie dla portalu Politico, opublikowanym 25 października, że Ukraina "wciąż czeka" na te drony. Firma AeroVironment, która opracowała maszyny, oświadczyła w październiku, że dostawa 10 maszyn powinna dotrzeć w ciągu tygodni - podał Politico.

Switchblade 600 to większa wersja dronów Switchblade 300, które Ukraina już otrzymuje od USA. Maszyny te ważą około 23 kilogramów, mogą przelecieć ponad 38 kilometrów i utrzymywać się w powietrzu przez 40 minut na pułapie maksymalnie do 4,6 km. W ataku wykorzystują głowicę przeciwpancerną. Podczas gdy wersja "300" używana jest do atakowania siły żywej, maszyny Switchblade 600 mogą eliminować większe cele, z czołgami włącznie. Dron jest wystrzeliwany z wyrzutni podobnej do moździerza. Cały zestaw waży około 54 kg.

TOK FM PREMIUM