Dziś pogoda w Polsce jest wciąż słoneczna. Ale nadchodzi zmiana aury i wichury

Pogoda dziś i jutro w Polsce. Początek tygodnia będzie słoneczny, lecz mglisty. Już za kilka dni stopniowo zacznie się ochładzać. Nad Europę nadciągają wichury. W Polsce pojawią się już w czwartek.

Dziś pogoda w Polsce będzie piękna. Pojawią się jednak gęste mgły, wydano ostrzeżenie

Po bardzo chłodnym wrześniu, październik 2022 w Polsce zaskoczył wyjątkowo wysokimi temperaturami, słoneczną pogodą i piękną, złotą jesienią. Jak informuje serwis Dobrapogoda24, w niedzielę 30 października 2022 r. nadal towarzyszyła nam wyjątkowo pozytywna aura, w Jeleniej Górze odnotowano wczoraj aż 25,5 stopni Celsjusza. 

W ostatni dzień października 2022 r. nadal będzie pogodnie, jedynie na północy pojawi się więcej chmur i możliwy słaby deszcz. Spodziewana temperatura maksymalna wyniesie od 12 stopni na Suwalszczyźnie do 21 stopni na południowym zachodzie i południu.

Jak informuje na Twitterze IMGW, dziś grożą nam jednak wyjątkowo gęste mgły, które z pewnością utrudnią jazdę kierowcom. Mgły te ograniczą widoczność nawet od 100 do 200 m. Ostrzeżenie IMGW 1 stopnia wydane dziś rano oznacza wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne oraz możliwe zagrożenie życia. Zalecana jest wyjątkowa ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Wolne od ostrzeżenia są jedynie województwa na południu i południowym zachodzie kraju:

  • dolnośląskie,
  • śląskie,
  • opolskie,
  • małopolskie,
  • część podkarpackiego. 

Pogoda jutro i w drugiej części tygodnia. Zrobi się trochę chłodniej

Jaka pogoda jutro i w kolejnych dniach czeka nas w Polsce? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podaje, że na przełomie października i listopada 2022 nasz kraj wciąż będzie pod wpływem wyżów, a "jedynie przejściowo zaznaczać się będą zatoki niżowe z frontami atmosferycznymi". Na początku tego tygodnia będzie ciepło, dopiero w drugiej połowie zacznie się stopniowo ochładzać.

We wtorek 1 listopada 2022 r. na niebie będzie trochę więcej chmur, a na wschodzie i północy mogą występować słabe opady deszczu. Nadal będzie ciepło: od 14 stopni nad morzem do 21 na południu Polski. W środę 2 listopada 2022 r. zrobi się już trochę chłodniej – od 12 stopni nad morzem do 18 na południu. Z kolei w czwartek 3 listopada 2022 r. wzrośnie zachmurzenie i miejscami będzie padać deszcz. Temperatura spadnie do 11-15 stopni Celsjusza. Odczuwalnie będzie jeszcze chłodniej z powodu silnego wiatru.

Wichura w Polsce i w Europie. Niespokojnie na zachodzie kontynentu

Wichura w Polsce na początku tygodnia jeszcze nam nie grozi, ale serwis Fanipogody.pl informuje, że na zachodzie Europy jest niespokojnie. Znad Atlantyku w rejon Portugalii, Hiszpanii i Wysp Brytyjskich wciąż docierają kolejne niże. Już 3 listopada 2022 r. nad te rejony nadciągnie duża wichura. Prognozowane porywy wiatru to nawet 120-130 km/h, a najbardziej będzie wiało w Irlandii, Szkocji i na zachodzie Anglii. 

To nie koniec. W okolicach 5 listopada 2022 r. znad Atlantyku przybędzie kolejny głęboki niż baryczny. Wiatr ma osiągnąć prędkość ponad 160 km/h. Wszystko wskazuje na to, że Wyspy Brytyjskie dotknie najsilniejsza w tym sezonie wichura.

Jak podają Fani Pogody, w Polsce nie musimy się obawiać aż tak silnych wiatrów, jak w zachodniej Europie. Jednak IMGW już dziś zapowiada silniejsze niż zwykle wiatry, w drugiej połowie tego tygodnia. 

Pogoda długoterminowa dla Polski. Czeka nas ciepła zima

Jaka pogoda czeka nas pod koniec jesieni oraz zimą 2022/2023? Jak podał IMGW w połowie października 2022, w listopadzie i grudniu średnia miesięczna temperatura powietrza w całym kraju powinna kształtować się w zakresie normy. Z kolei prognozy na styczeń i luty 2023 roku są pocieszające, bowiem w pierwszych miesiącach przyszłego roku średnia temperatura miesięczna powietrza na przeważającym obszarze Polski będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM