Rekord Guinnessa Szwajcaria. Najdłuższy pasażerski pociąg świata ma prawie 2 km [WIDEO]

W sobotę 29 października 2022 roku w Szwajcarii padł Rekord Guinnessa. Najdłuższy pociąg świata pokonał malowniczą trasę wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Najdłuższy pociąg pasażerski świata wyjechał na tory. Ma aż 100 wagonów. Pobił rekord Guinnessa

Kolej Retycka (RhB) ogłosiła pobicie niezwykłego rekordu z okazji 175. rocznicy powstania pierwszej linii kolejowej w Szwajcarii. Po ośmiu miesiącach przygotowań na tory wyjechał najdłuższy pociąg pasażerski świata. Jak informuje CNN, ma on aż 100 wagonów, waży 2990 ton, a jego długość to 1906 metrów. Został złożony z 25 składów pojazdów szynowych EMU Stadlera Capricorn. 

W sobotę 29 października 2022 roku pociąg wyruszył po raz pierwszy z Predy o godzinie 14:20 i o godz. 15:30 dotarł do celu w Alvaneu.

- Po niezwykle intensywnych przygotowaniach cieszymy się, że udało nam się osiągnąć ten światowy rekord. (…) Dzięki naszym partnerom, sponsorom i niezwykle oddanemu zespołowi mogliśmy zaprezentować się na całym świecie jako fascynująca i innowacyjna kolej górska – powiedział dyrektor RhB, Renato Fasciati, po potwierdzeniu rekordu przez organizację Guinness World Records.

Jadący przez szwajcarskie Alpy pociąg można zobaczyć na niesamowitym filmie opublikowanym na Twitterze przez TVI Today:

Trasa tego pociągu powala. Jest wpisana na listę UNESCO

Pociąg kursuje na krętej górskiej trasie prowadzącej z Predy do Alvaneu we wschodniej Szwajcarii. Obejmuje 22 spiralne tunele, 48 mostów i wiele stromych zjazdów na odcinku o długości 24,93 km przez dolinę Albula. Ta krótka trasa jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Centralnym punktem linii jest tunel Albula o długości 5866 metrów, który biegnie między rzekami Ren i Dunaj.

Trasa przez dolinę Albula uznawana jest na całym świecie za arcydzieło inżynierii lądowej. Jest częścią 62-kilometrowej linii kolejowej ukończonej w 1904 roku między Thusis i St Moritz. Zbudowano ją w zaledwie pięć lat, mimo iż wymagała powstania aż 55 mostów i 39 tuneli. 

150 wybrańców wzięło udział podróży najdłuższym na świecie pociągiem pasażerskim

Najdłuższy pasażerski pociąg świata pokonał trasę przez dolinę Albula z prędkością 30-35 km/h. Na pokładzie znajdowało się:

  • siedmiu maszynistów, 
  • 21 pracowników technicznych,
  • 150 zaproszonych gości. 

Podczas jazdy skład wygenerował 4000 kilowatogodzin energii w ramach rekuperacji, czyli odzyskiwania prądu podczas hamowania. Jak podaje Interia za szwajcarskim serwisem tagesanzeiger.ch – taka ilość energii wystarczyłaby, aby zasilić jednorodzinny dom przez cały rok.

Najdłuższe pociągi pasażerskie świata

Gdzie jeszcze można podróżować wyjątkowo długimi pociągami pasażerskimi? Jak donosi Gazeta.pl, rekordowo długie składy kolejowe możemy spotkać na całym świecie:

  • w Australii mamy szansę na podróż pociągiem The Ghan o długości 1,2 km. W jego skład wchodzą 44 wagony;
  • w Rosji kursuje pociąg o długości 846 m, który składa się z 32 wagonów;
  • w Indiach dalekobieżne składy z reguły liczą  24 wagony i mają ponad 600 m długości;
  • z kolei w Kanadzie w sezonie turystycznym można odbyć podróż transkontynentalną linią mającą aż aż 32 wagony. 

TOK FM PREMIUM