Święto Wszystkich Świętych w innych krajach w Europie i na świecie. Różnice bywają ogromne

We wtorek 1 listopada obchodzimy Święto Wszystkich Świętych. Tego dnia Polacy licznie odwiedzają groby, kładą kwiaty, zapalają świece i modlą się za bliskich zmarłych. A jak ten dzień wygląda w innych krajach?

Święto Wszystkich Świętych w polskim Kościele katolickim

1 listopada 2022 r., jak co roku obchodzimy święto Wszystkich Świętych. Czasem mylnie jest ono nazywane też Świętem Zmarłych (Dzień Zaduszny), które obchodzimy z kolei 2 listopada. 

Dzień Wszystkich Świętych w Kościele katolickim ma na celu uczczenie wszystkich chrześcijan, którzy osiągnęli stan zbawienia i przebywają w niebie. W doktrynie KK jest wyrazem wiary w obcowanie świętych i powszechne powołanie do świętości. Tego dnia we wszystkich kościołach odbywają się uroczyste msze.

W Polsce 1 listopada wszyscy tradycyjnie wybierają się na cmentarze, aby uporządkować groby bliskich, zapalić znicze, położyć kwiaty, powspominać tych, których już nie ma. Wiele osób odwiedza tego dnia także mogiły znanych ludzi – jednym z najpopularniejszych miejsc odwiedzin w naszym kraju są wtedy warszawskie Powązki.

Jak wygląda święto Wszystkich Świętych w prawosławiu?

W Kościele prawosławnym nie ma tradycji modlitwy za zmarłych 1 listopada. 

Mimo to – ze względu na fakt, iż w Polsce przyjęło się odwiedzać tego dnia groby bez względu na wyznanie bądź jego brak – gdzieniegdzie na cmentarzach prawosławnych również wznoszone są modlitwy w intencji tych, którzy odeszli.

Czy Jehowi obchodzą Dzień Wszystkich Świętych? 

Zupełnie inaczej jest w przypadku popularnego w Polsce wyznania Świadków Jehowy. Obrzędy tej grupy religijnej różnią się bowiem od katolickich. Członkowie tego wyznania nie wierzą w nieśmiertelność duszy, dlatego też nie modlą się za zmarłych prosząc o odpuszczenie im grzechów. Dlatego świadkowie Jehowy nie celebrują uroczystości Wszystkich Świętych.

Święto Wszystkich Świętych w innych krajach. Nie wszędzie w Europie wyglądają tak, jak w Polsce

Jak wygląda Dzień Wszystkich Świętych 1 listopada w europejskich krajach? Na Litwie czy Ukrainie tradycja ta wygląda bardzo podobnie jak w Polsce. Tak samo jest m.in. w Rumunii czy Chorwacji, gdzie w Dniu Wszystkich Świętych wszyscy tłumnie wybierają się na cmentarze.

Z kolei u naszych zachodnich sąsiadów, w Niemczech, w Święto Wszystkich Świętych, nie spotka się tłumów na cmentarzach mimo odbywających się tam często nabożeństw. Do tego tylko w niektórych landach (w tych, w których wśród mieszkańców popularne jest wyznanie rzymskokatolickie) jest to dzień wolny od pracy. 

W Dniu Wszystkich Świętych w Hiszpanii wszyscy mają wolne. Hiszpanie wybierają się tego dnia na groby, aby pomodlić się za bliskich, kładą też kwiaty na nagrobkach. Co ciekawe, w kraju na Półwyspie Iberyjskim nie ma zwyczaju palenia zniczy na cmentarzach. 

We Francji również nie stawia się zniczy na grobach 1 listopada. Czas obchodów Dnia Wszystkich Świętych jest tam okazją do dłuższych wakacji, ponieważ w szkołach wolne trwa wtedy nawet 2 tygodnie. 

W Wielkiej Brytanii nie ma tradycji odwiedzania zmarłych bliskich w dniu 1 listopada, a Brytyjczycy idą wtedy normalnie do pracy. Groby odwiedza się w tym kraju w rocznicę śmierci danej osoby albo w dniu jej urodzin. Na Wyspach Brytyjskich popularne jest za to Halloween.

Święto Zmarłych na świecie. Najbardziej kolorowo i hucznie jest w Meksyku

Jak wygląda Wszystkich Świętych na innych kontynentach? Dzień ten wygląda bardzo różnie w różnych krajach i nie zawsze jest obchodzony 1 listopada.

W Japonii zmarłych czci się w święto Bon przypadające na lipiec albo sierpień. Uważa się tam, że w tym dniu zmarli powracają, dlatego na progu domu stawia się latarnie – tzw. "mukaebi" czyli "ognie powitalne". W wielu miejscach odbywają się rytualne tańce, budowane są również specjalne ołtarze ku czci tych, którzy odeszli. 

W Ekwadorze w tym dniu rodziny spotykają się przy suto zastawionym stole. Jedzą wtedy tradycyjne potrawy. Zamieszkujący ten kraj Indianie odwiedzają też groby swoich bliskich, przynosząc w ofierze pokarm i napoje. Na cmentarzach gra się też tego dnia w kości. Uważa się, że jest to sposób na porozumiewanie się ze zmarłymi. 

Najbardziej kolorowe święto wypadające 1 listopada ma miejsce w Meksyku, dlatego w tym okresie do kraju Majów i Azteków ściągają turyści z całego świata. Nazywane jest tu Świętem Zmarłych (Dia de los Muertos) i trwa tak naprawdę kilka dni – od 31 października do 2 listopada. W tym czasie na ulicach i w sklepach robi się bardzo kolorowo: pojawiają się słodycze, figurki w kształcie czaszek, szkieletów czy upiorów. Rodziny odwiedzają tłumnie cmentarze, w niektórych częściach kraju biesiaduje się na nich przez wiele godzin, za dnia oraz nocą. 

Na Filipinach Święto Wszystkich Świętych wygląda dość podobnie do naszego – to dlatego, że jest to kraj zdominowany przez religię rzymskokatolicką. 1 Listopada jest tu dniem wolnym od pracy, a Filipińczycy wybierają się na cmentarze. Wiele osób dekoruje barwnie nagrobki. W niektórych rejonach kraju tradycyjnie wędruje się od domu do domu, grając i śpiewając ku czci zmarłych.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM