Pełnia i całkowite zaćmienie Księżyca - listopad 2022. Co będzie widać w Polsce?

Krwawe zaćmienie Księżyca 2022 będzie już we wtorek 8 listopada. Czeka nas całkowite zaćmienie Srebrnego Globu. To jedno z najciekawszych zjawisk na nocnym niebie. Czy jednak wszędzie będzie jednakowo widoczne?

Kiedy jest zaćmienie Księżyca 2022? To najbliższe będzie całkowite

Zaćmienie Księżyca jest to zjawisko astronomiczne odwrotne do zaćmienia Słońca – powstaje, gdy Ziemia znajduje się między Słońcem, a Księżycem w pełni, rzucając cień na Srebrny Glob. 

Są trzy rodzaje zaćmienia Księżyca:

  • całkowite,
  • częściowe,
  • półcieniowe.

Już w tym tygodniu na niebie będzie miało miejsce całkowite zaćmienie Księżyca. To zjawisko można obserwować z Ziemi maksymalnie trzy razy w roku. Jest ono spektakularne: naturalny satelita naszej planety przybiera wtedy intensywną, czerwono-pomarańczową barwę – dlatego nazywany jest wtedy Krwawym Księżycem. 

Krwawe zaćmienie Księżyca 2022. Czy zobaczymy je w Polsce?

Kiedy będzie zaćmienie Księżyca w listopadzie 2022 roku? Jak podaje NASA, do tego zjawiska dojdzie we wtorek 8 listopada 2022 o godz. 12:03 czasu polskiego, potrwa ono ok. 40 minut. To niezwykłe zjawisko będzie możliwe do podziwiania jedynie w tym miejscach na Ziemi, w których w tym czasie będzie noc – czyli w Ameryce Północnej, północno-wschodniej Rosji, wschodniej Azji oraz obszarze Oceanu Spokojnego.  

Listopadowe zaćmienie Księżyca 2022 w Polsce nie będzie niestety widoczne – w całej Europie będzie wtedy dzień i będzie zbyt jasno do zaobserwowania zjawiska.  

Pełnia Księżyca w listopadzie 2022. Nazywana jest na kilka sposobów

Zaćmienie Srebrnego Globu to zjawisko, które występuje w czasie pełni Księżyca. Tak będzie również we wtorek 8 listopada 2022 r. 

Każda pełnia naszego naturalnego satelity, która ma miejsce mniej więcej raz w miesiącu (co 28-31 dni), nosi jakąś nazwę związaną zwykle ze zjawiskami przyrodniczymi, jakie w danym czasie mają miejsce na Ziemi. Pełnia Księżyca w listopadzie 2022 nazywana jest:

  • pełnią Bobrzego Księżyca,
  • Szronową Pełnią,
  • Śnieżną Pełnią. 

Skąd nazwa związana z bobrami? Podobno Indianie zamieszkujący północną część Ameryki zastawiają w listopadzie pułapki na bobry, budujące wtedy zimowe zapory.  

Zaćmienie Księżyca 2022. W listopadzie w Europie go nie zobaczymy. Kiedy będzie najbliższe zaćmienie widoczne w Polsce?

Zaćmienie Księżyca w listopadzie 2022 nie będzie widoczne w Polsce, jednak już 5 maja 2023 r. zobaczymy u nas półcieniowe zaćmienie Księżyca. Z kolei 28 października 2023 będzie można zaobserwować w Polsce częściowe zaćmienie Księżyca, któremu również będzie towarzyszyć ciemnoczerwona poświata.

Zaćmienie Księżyca to nie wszystko. Czeka nas listopadowy rój Leonidów

Pełnia i zaćmienie Księżyca to nie jedyne ciekawe zjawiska, które wystąpią na listopadowym niebie. W dniach od 10 do 23 listopada 2022 r. będzie można podziwiać Rój Leonidów (czyli meteorów). Kulminacja ‘spadających gwiazd" będzie miała miejsce w nocy 17/18 listopada. Warto wtedy popatrzeć w niebo. 

Żeby zobaczyć rój Leonidów, należy popatrzeć w stronę północno-wschodnią. Jak donosi "Gazeta Wyborcza", miejsce, z którego nadlatują skalne okruchy zobaczymy w okolicy gwiazdy poczwórnej Gamma Leonis w gwiazdozbiorze Lwa.

TOK FM PREMIUM