Wybory w Berlinie do powtórki. Powodem liczne nieprawidłowości

Z powodu licznych nieprawidłowości, wybory federalne przeprowadzone we wrześniu ubiegłego roku w Berlinie powinny zostać powtórzone w 431 okręgach wyborczych. Odpowiednie zalecenie zostało przyjęte w poniedziałek wieczorem w Bundestagu przez Rewizyjną Komisję Wyborczą - poinformowała agencja dpa.

Postanowienie dotyczy 327 z 2256 okręgów wyborczych w Berlinie oraz 104 z 1507 korespondencyjnych okręgów wyborczych. Bundestag podejmie odpowiednią decyzję prawdopodobnie w tym tygodniu. Nie jest jeszcze jasne, w jakim terminie nastąpi częściowe powtórzenie wyborów.

Wyborom federalnym, przeprowadzanym 26 września 2021 roku, w wielu lokalach wyborczych w Berlinie towarzyszył chaos. Z powodu długich kolejek, długiego czasu oczekiwania, nieprawidłowo dostarczonych lub brakujących kart do głosowania, wiele lokali wyborczych zostało czasowo zamkniętych, a następnie ponownie otwartych po zakończeniu głosowania (po godzinie 18.00), aby umożliwić oddanie głosu oczekującym.

Komisje wyborcze miały problemy, ponieważ tego samego dnia odbywały się wybory do Bundestagu, a ponadto Berlińczycy wybierali swoich przedstawicieli do Izby Reprezentantów i dwunastu rad okręgowych. Odbywało się ponadto referendum w sprawie nieruchomości komunalnych w Berlinie.

"Odbywający się tego samego dnia maraton berliński utrudniał pracę komisji wyborczych. Przykładowo, z powodu zamknięcia wielu ulic w centrum miasta, utrudnione był dostarczanie brakujących kart do głosowania do niektórych komisji" – przypomina dpa.

TOK FM PREMIUM