Skutki globalnego ocieplenia są coraz groźniejsze. Raport WMO nie pozostawia wątpliwości

Raport Światowej Organizacji Meteorologicznej o globalnym ociepleniu nie pozostawia złudzeń. Eksperci biją na alarm: obecny poziom dwutlenku węgla w atmosferze jest tak wysoki, że cele Porozumienia Paryskiego stają się trudne do osiągnięcia.

Globalne ocieplenie. Ten rok może być ósmym z rzędu najcieplejszym w historii pomiarów

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował na swojej stronie artykuł, w którym ostrzega: według danych pochodzących z cząstkowego raportu Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO – World Meteorological Organization) dotyczącego stanu klimatu na Ziemi, 2022 r. może być ósmym z rzędu najcieplejszym rokiem w historii pomiarów i to pomimo „chłodzącego" wpływu La Niña (to anomalia pogodowa polegająca na utrzymywaniu się ponadprzeciętnie niskiej temperatury na powierzchni wody, występująca we wschodniej części tropikalnego Pacyfiku). 

2022 rok jeszcze się nie skończył, ale już wyliczono na podstawie danych z okresu od stycznia do września, że średnia globalna temperatura powietrza wyniosła 1,15 stopni Celsjusza powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej. 

Specjalny raport WMO. Przygotowano go specjalnie na konferencję klimatyczną COP27

Raport WMO "State of the Global Climate 2022" został opublikowany w dniu rozpoczęcia konferencji klimatycznej COP27 (czyli w niedzielę 6 listopada 202 r.), która potrwa do 18 listopada br. w egipskim mieście Sharm-El-Sheikh.

Dokument powstał dzięki współpracy wielu agencji ONZ, krajowych służb meteorologicznych i hydrologicznych oraz ekspertów naukowych. Zawarto w nim najbardziej aktualne informacje dotyczące wskaźników klimatycznych i pogodowych, poziomu morza, ocieplenia i zakwaszenia oceanów, stanu lodowców i skutków społeczno-gospodarczych związanych ze współczesną zmianą klimatu.

Pełny zapis raportu można znaleźć na stronie Library.wmo.int

Skutki globalnego ocieplenia są coraz bardziej dramatyczne

Jak podaje WMO we wspomnianym raporcie, jednym z efektów globalnego ocieplenia klimatu jest topnienie lodowców w Alpach oraz pokrywy lodowej na Grenlandii, gdzie we wrześniu zamiast śniegu spadł deszcz. 

Dramatyczne skutki są również obserwowane w oceanach. Dziesięć procent całkowitego wzrostu poziomu morza, który obserwuje się od 30 lat, miało miejsce w ciągu ostatniego 2,5 roku. Tempo wzrostu podwoiło się od 1993 roku.

To nie wszystko. 

- Obecny poziom stężenia dwutlenku węgla w atmosferze jest tak wysoki, że cele Porozumienia Paryskiego (to ustalony w 2015 r. podczas 21. szczytu klimatycznego ONZ plan działań mających ograniczyć globalne ocieplenie – przyp. red.) stają się trudne do osiągnięcia – powiedział prof. Petteri Taalas, sekretarz generalny Światowej Organizacji Meteorologicznej.

Jak tłumaczył prof. Petteri Taalas dalej, dla wielu lodowców jest już za późno, a topnienie pokrywy lodowej będzie trwało setki, jeśli nie tysiące lat, powodując różnorodne, najczęściej negatywne, konsekwencje dla ludzi i środowiska. 

- Podnoszenia się poziomu morza, mimo że mierzone w milimetrach rocznie, stanowi długoterminowe zagrożenie dla mieszkańców wybrzeży i krajów nizinnych. Coraz bardziej ekstremalne warunki pogodowe sprawiają, że jednym z najpilniejszych zadań staje się zapewnienie wszystkim ludziom na Ziemi dostępu do ratujących życie systemów wczesnego ostrzegania – powiedział ekspert.

Raport WMO: najważniejsze wnioski dotyczące zmian klimatu

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej na podstawie raportu WMO opublikował najważniejsze wnioski dotyczące przyczyn oraz skutków globalnego ocieplenia.

Efekt cieplarniany. Mamy najcieplejszy okres w historii

Szacuje się wstępnie (na podstawie danych zebranych od stycznia do września br.), że średnia globalna temperatura w 2022 wyniesie ok. 1,15°C powyżej średniej z lat 1850-1900. Lata 2015-2022 będą prawdopodobnie najcieplejszym okresem w historii pomiarów.

Globalne ocieplenie. Pogoda wariuje na całym świecie

Pogoda wariuje coraz bardziej: od 18,4 do 19,3 milionów mieszkańców Afryki Wschodniej stoi w obliczu bardzo poważnego kryzysu żywnościowego. Jest on efektem czwartej z rzędu pory deszczowej z opadami poniżej średniej w tym rejonie. Jak ostrzegają agencje humanitarne, kolejny sezon z niedoborem deszczów może spowodować dalsze pogorszenie bezpieczeństwa żywnościowego. 

W Pakistanie natomiast rekordowe opady deszczu w lipcu i sierpniu spowodowały rozległe powodzie, w których zginęło co najmniej 1700 osób, prawie 8 mln mieszkańców zostało przesiedlonych. Kilka miesięcy wcześniej Pakistan oraz Indie zostały dotknięte wyjątkowo ekstremalną falą upałów – temperatura sięgnęła w wielu miejscach prawie 50 stopni. 

Dotkliwe upały pojawiły się również w Chinach. Odnotowano tam najsuchsze lato w historii. 

Rekordowe temperatury wystąpiły również tego lata w Europie, a towarzyszyły im susza i rozległe pożary – te największe były tego lata w Portugalii oraz Hiszpanii. Poziomy wielu rzek europejskich, w tym Renu, Loary i Dunaju, spadły do krytycznie niskich wartości.

Gazy cieplarniane. Rekordowa temperatura wód w ziemskich oceanach

W ubiegłym roku koncentracje dwutlenku węgla, metanu i podtlenku azotu osiągnęły poziomy rekordowe – roczny przyrost ilości metanu był najwyższy w historii pomiarów. W 2022 poziomy wszystkich powyższych gazów idą w górę.

Oprócz tego ziemskie oceany magazynują ok. 90 proc. ciepła nieopuszczającego system klimatyczny w związku z emitowanymi przez ludzi gazami cieplarnianymi. Powierzchniowa warstwa wód ogrzała się w 2021 r. do wartości rekordowych. W 2022 roku ponad połowa powierzchni oceanów doświadczyła co najmniej jednej „morskiej fali upałów".

Topnienie lodowców i lodu morskiego przyspiesza

W 2022 r. w europejskich Alpach odnotowano rekordowe wartości topnienia lodowców (średnio na poziomie 3-4 metrów grubości). Według wstępnych pomiarów wykonanych w latach 2021-2022 straciliśmy już 6 proc. objętości lodu na lodowcach szwajcarskich. Pierwszy raz w historii śnieg stopniał latem w najwyższych partiach gór. W ciągu ostatnich 20 lat ilość lodu na lodowcach w Szwajcarii zmniejszyła się o ponad jedną trzecią.

Z kolei zasięg arktycznego lodu morskiego był przez większą część obecnego roku poniżej średniej z lat 1981-2010. 

Rekordowo zmniejszała się pokrywa lodowa na Oceanie Południowym: w lutym 2022 spadła do najniższego poziomu w historii – 1,92 mln km2.

TOK FM PREMIUM