Marcy Kaptur w Kongresie. Współprzewodnicząca polskiego zespołu obroniła mandat

Najdłużej urzędująca czynna kongresmenka, Demokratka Marcy Kaptur obroniła swój mandat w stanie Ohio, pokonując innego polityka polskiego pochodzenia, Republikanina J.R. Majewskiego - przewiduje agencja AP. Kaptur jest współprzewodniczącą zespołu parlamentarnego ds. Polski.
Zobacz wideo

Pojedynek Kaptur i Majewskiego był jednym z najbliżej obserwowanych wyścigów do Izby Reprezentantów. Kaptur, której korzenie sięgają Żnina w Wielkopolsce, to polityczka starej daty, mieniąca się reprezentantką klasy robotniczej i związków zawodowych, a także współprzewodnicząca działających w Izbie Reprezentantów zespołów parlamentarnych: polskiego, ukraińskiego i białoruskiego.

Jej oponent J.R. Majewski to poparty przez Donalda Trumpa weteran sił powietrznych i pracownik elektrowni jądrowej. Opowiadał się też przeciwko pomocy Ukrainie.

42-letni Majewski jest zwolennikiem hasła "America First", który przed kandydowaniem zasłynął tym, że w 2020 r. namalował na swoim trawniku gigantyczny baner wyborczy Trumpa. Jest też jednym z 10 kandydatów w wyborach w USA, którzy brali udział w wydarzeniach 6 stycznia pod Kapitolem.

Tymczasem w wyścigu o Senat w Ohio wygrał przeciwny utrzymaniu pomocy Ukrainie Republikanin J.D. Vance, znany jako autor bestsellera "Elegia dla bidoków".

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM