Wybory w USA. Demokraci wygrali dwa z trzech kluczowych pojedynków o Izbę Reprezentantów

Była funkcjonariuszka CIA, Demokratka Abigail Spanberger wygrała swój pojedynek o mandat w Izbie Reprezentantów w Wirginii, w jednym z najpilniej obserwowanych wyścigów wtorkowych wyborów - podała agencja AP. W innych zaciętych pojedynkach w stanie wygrały Demokratka Jennifer Wexton i Republikanka Jen Kiggans.
Zobacz wideo

Trwa liczenie głosów w tzw. połówkowych wyborach w Stanach Zjednoczonych, które odbywają się w połowie kadencji urzędującego prezydenta. We wtorek Amerykanie wybierali część \swoich przedstawicieli do Izby Reprezentantów oraz część senatorów.

Do tej pory rozstrzygnięto wyniki w ponad połowie pojedynków o mandat w Izbie Reprezentantów, z czego 88 na korzyść Demokratów i 154 na korzyść Republikanów. Republikanie przejęli 5 mandatów i potrzebują odzyskać jeszcze jeden, by zapewnić sobie większość.

Demokraci wygrali dwa z trzech kluczowych pojedynków o Izbę Reprezentantów

Jednym z pojedynków, który przykuwał największą uwagę Amerykanek i Amerykanów,  była walka byłej funkcjonariuszki CIA Abigail Spanberger z Partii Demokratycznej z Yesli Vegą.  Reprezentująca przedmieścia amerykańskiej stolicy Spanberger pokonała Republikankę, skupiając się głównie na temacie prawa do aborcji.

Jak powiedzieli PAP działacze Demokratów, kluczowa dla jej zwycięstwa była mobilizacja kobiet przeciwko Vedze reprezentującej poglądy pro-life. Temat ten był też najczęściej podawanym czynnikiem motywującym wśród wyborców pytanych przez PAP pod lokalami wyborczymi w hrabstwie Prince William.

Według ekspertów CNN, wynik wyścigu w 7. okręgu w Wirginii miał być jednym ze zwiastunów tego, jak potoczy się walka o Izbę Reprezentantów w całym kraju: gdyby Spanberger straciła mandat, mogłoby to oznaczać dużą porażkę Demokratów w całym kraju.

W innych zaciętych pojedynkach, Demokratka Elaine Luria straci mandat na rzecz Republikanki Jen Kiggans, a Demokratka Jennifer Wexler wygrała z Republikaninem Hungiem Cao.

Lider demokratycznej większości w Senacie Chuck Schumer zostanie ponownie wybrany na senatora ze stanu Nowy Jork - podała agencja AP, opierając się na cząstkowych wynikach. Polityk jest liderem Demokratów w Senacie od 2017 r., zaś swój mandat sprawuje od 2004 roku.

Jak poinformowała stacja CNN, republikański senator z Florydy Marco Rubio uzyskał reelekcję. Polityk obecnie jest wiceprzewodniczącym komisji ds. wywiadu. W przeszłości dwukrotnie ubiegał się o partyjną nominację na prezydenta.

Mandat senatora zdobył dotychczasowy zastępca gubernatora Pensylwanii John Fetterman. Demokrata zastąpi Republikanina Pata Toomeya. Fetterman we wtorkowych wyborach pokonał lekarza-celebrytę Mehmeta Oza, popieranego przez byłego prezydenta USA Donalda Trumpa.

Słuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM