Sensacyjne odkrycie w Egipcie. Podziemny tunel może prowadzić do grobowca Kleopatry

Grobowiec królowej Kleopatry jest poszukiwany od lat. Czy jesteśmy coraz bliżej odkrycia tajemnicy ostatniej królowej Egiptu? Eksperci mają wiele wątpliwości, choć zgadzają się w jednej kwestii: jeśli odkryty ostatnio w Taposiris Magna tunel faktycznie prowadzi do miejsca jej pochówku, będzie to odkrycie na miarę odnalezienia grobowca Tutanchamona.

Tajemniczy tunel niedaleko Aleksandrii. Ma kilometr długości

Jak podało w czwartek 3 listopada 2022 roku egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytności, odkryto ogromny tunel w rejonie świątyni znajdującej się na terenie starożytnego portu Taposiris Magna, kilkadziesiąt kilometrów na zachód od Aleksandrii. Odkrycia dokonał kierowany przez dr Kathleen Martinez egipsko-dominikański zespół badaczy-archeologów z Uniwersytetu Santo Domingo.

Jak podaje dr Mustafa Waziri, sekretarz generalny Najwyższej Rady Archeologii w Egipcie, odkryty w Taposiris Magna tunel ma kilometr długości i 2 metry wysokości. Leży ok. 13 metrów pod świątynią. 

Gdzie pochowano ostatnią królową Egiptu? Być może jesteśmy u progu wielkiego odkrycia archeologicznego

Podejrzewa się, że odkryty tunel może prowadzić do grobowca królowej Egiptu, Kleopatry, która żyła między 69 p.n.e. i 30 p.n.e. i była ostatnim władcą ptolemejskiego królestwa Egiptu przed przejęciem tu władzy przez Cesarstwo Rzymskie.

Ekipa badawcza dr Kathleen Martinez poszukuje grobowca Kleopatry od kilkunastu lat. Chociaż uznawano wcześniej, że miejsce pochówku królowej znajduje się najprawdopodobniej obok królewskiego pałacu w Aleksandrii, od pewnego już czasu podejrzewa się, że jej grobowiec może być gdzieś indziej. Świątynia w Taposiris Magna jest jednym z prawdopodobnych miejsc, w których może się on znajdować – znaleziono tu bowiem zespół rzeźbionych głów Kleopatry oraz monety z jej wizerunkiem.

- Poszukiwania miejsca jej (Kleopatry – przyp. red.) pochówku w dużej mierze opierały się na źródłach klasycznych, np. Plutarcha, Kasjusza Diona. Współczesne badania w większości krążyły wokół Aleksandrii jako stolicy oraz właśnie Taposiris Magna, które przychodziło na myśl ze względu na powiązania tego miejsca z kultem bogini Izydy, z którą Kleopatra była ściśle związana – powiedziała w rozmowie z "Newsweek" dr Claire Gilmour, doktorantka antropologii i archeologii na Uniwersytecie w Bristolu.

Jeśli okaże się, że tunel faktycznie prowadzi do grobowca egipskiej królowej, będzie to największe odkrycie archeologiczne XXI wieku.

Taposiris Magna to istotne miejsce kultu religijnego

Roland Enmarch, starszy wykładowca egiptologii na Uniwersytecie w Liverpoolu, powiedział "Newsweekowi", że Taposiris Magna, gdzie odkryto tajemniczy tunel, jest ważnym miejscem kultu religijnego. Świątynia powstała w III wieku p.n.e.

- Port Taposiris Magna był w historii Egiptu ważnym ośrodkiem religijnym. Został zbudowany na pasie ziemi oddzielającym Morze Śródziemne od (obecnie bardzo skurczonego) jeziora Mareotis – opowiadał.

Według greckiego geografa Strabona odbywały się tu wielkie uroczystości ku czci Ozyrysa, męża bogini Izydy – to temu właśnie bóstwu poświęcona była świątynia w Taposiris Magna. 

Czy tunel prowadzi do grobowca królowej Kleopatry? Ekspert ma wątpliwości

- Ogłoszony niedawno ogromny podziemny tunel jest fascynującym odkryciem, chociaż jego dokładna funkcja wciąż nie została wyjaśniona – komentował Roland Enmarch z Uniwersytetu w Liverpoolu. „Byłoby ekscytujące, ale i raczej zaskakujące, gdyby słynna królowa Kleopatra została pochowana w Taposiris Magna", powiedział. 

Enmarch zakłada, że skoro rodzina Kleopatry zbudowała już grobowce w Aleksandrii i prawdopodobnie się tam ukrywała, gdy ponoć odebrała sobie życie – to raczej tam należy szukać jej grobowca.

- Starożytne źródła mówią nam również, że poprosiła o pochowanie obok Marka Antoniusza i że Oktawian spełnił jej życzenie – powiedział Enmarch. "Oznacza to, że zostali pochowani w grobowcu, który Kleopatra zbudowała dla nich w Aleksandrii", dodał ekspert.

Królowa Kleopatra, ostatni władca Egiptu. "Odkrycie jej szczątków byłoby sensacyjne"

Kleopatra jest prawdopodobnie najbardziej znana ze swojego niefortunnego romansu z tym rzymskim politykiem i generałem. Uważa się, że popełniła samobójstwo w Aleksandrii, aby uniknąć paradowania przez Rzym jako nagrody wojennej.

Znaczna część starożytnej Aleksandrii, w tym port, w którym podobno pochowana była Kleopatra, znajduje się teraz pod wodą. Miasto zostało dotknięte tsunami wywołanym trzęsieniem ziemi na Krecie w dniu 21 lipca 365 r. n.e.

- Historycznie rzecz biorąc, nie było żadnych szczególnie konkretnych teorii na temat tego, gdzie może znajdować się ciało Kleopatry. Ze względu na jej sławę jako ostatniego faraona Egiptu, odkrycie jej szczątków byłoby sensacyjne – powiedziała w rozmowie z magazynem "Newsweek" Eleanor Dobson, ekspertka w dziedzinie recepcji starożytnego Egiptu na uniwersytecie w Birmingham.

- Jeśli grób Kleopatry naprawdę tam jest, byłoby to odkrycie na równi, a może nawet przewyższające odkrycie grobowca Tutanchamona, które miało miejsce w 1922 roku – dodała Eleanor Dobson.

TOK FM PREMIUM