Ukraina ostrzega Białoruś. "Odpowiemy zmasowananym atakiem ogniowym"

Ewentualny atak na Ukrainę od strony Białorusi spotka się ze zdecydowanym oporem. Odpowiedzią na wkroczenie na nasze terytorium z tego kierunku będzie zmasowany atak ogniowy - oświadczył w czwartek Sztab Generalny Sił Zbrojnych w Kijowie.
Zobacz wideo

"Od chwili przejścia granicy państwowej z Ukrainą rozpocznie się zmasowany atak ogniowy na okupantów" - ostrzegł sztab na swoim profilu sztabu na Facebooku.

Ukraińskie dowództwo określiło swoje działania wobec możliwego ataku z Białorusi mianem "aktywnej obrony". "Każda droga i ścieżka, lasy i wzgórza będą dla wroga pułapką albo niemiłą niespodzianką. Jego straty będą ogromne" - uprzedzono.

Sztab poinformował, że dla obrony i odparcia ewentualnej ofensywy na odcinku granicy z Białorusią wykorzystane zostaną wszystkie możliwe środki: przeszkody inżynieryjne, miny i inne ładunki wybuchowe.

"Aktywnie działać będą oddziały specjalne oraz wojska piechoty, sił powietrznych, rakietowych i artyleria. Razem zwyciężymy!" - oświadczył Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Wcześniej, w porannym raporcie o sytuacji na froncie, Sztab Generalny podał, że na Białorusi trwa formowanie rosyjsko-białoruskiej grupy wojsk; kraj ten przyjmuje i rozlokowuje wojskowych rosyjskich i udostępnia Rosji swoje poligony.

W ocenie strony ukraińskiej wciąż utrzymuje się groźba ataków rosyjskich z terytorium Białorusi i prowadzenia ataków dronów ofensywnych z terytorium tego kraju z wykorzystaniem białoruskiej przestrzeni powietrznej.

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM