Iran ogłasza, że opracował broń hipersoniczną nowej generacji. Zachód: Teheran czasem wyolbrzymia

Irańskie wojsko opracowało nowy rodzaj pocisku hipersonicznego, który może przedrzeć się przez wyrafinowane systemy obrony przeciwlotniczej - oświadczył w czwartek generał Amir Ali Hadżizade cytowany przez półoficjalną irańską agencję Tasnim.
Zobacz wideo

- Nie sadzę, aby przez następne 10 lat wynaleziono technologię, która mogłaby się mu (nowemu pociskowi) przeciwstawić - skomentował generał Amir Ali Hadżizade cytowany przez agencję Tasnim.

- Ten pocisk osiąga dużą prędkość i może poruszać się w i poza atmosferą. Celuje w zaawansowane systemy przeciwrakietowe wroga, co stanowi ogromny skok w rozwoju pocisków nowej generacji - opisał też generał.

"Pociski hipersoniczne poruszają się pięć razy szybciej niż prędkość dźwięku, a trajektoria ich lotu jest skomplikowana, co sprawia, że trudno jest je przechwycić" - podała agencja Reutera.

Jak dotąd nie było doniesień o prowadzeniu przez Iran testów tego typu pocisków i mimo że Islamska Republika rzeczywiście rozwija swój przemysł zbrojeniowy, według zachodnich obserwatorów Teheran czasem wyolbrzymia swoje zdolności bojowe.

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM