Budapeszt zrobił "znaczący krok", by dostać miliardy euro z KPO. "To nie koniec negocjacji"

Węgry zrobiły "znaczący krok" w kierunku otrzymania miliardów euro z Funduszu Odbudowy, akceptując żądania Unii Europejskiej w sprawie niezależności sądownictwa - poinformowało źródło agencji Reutera w Brukseli.
Zobacz wideo

- Węgrzy zaakceptowali warunki Komisji Europejskiej w sprawie niezależności sądownictwa. To nie jest koniec negocjacji, ale jest to znaczący krok naprzód - powiedział anonimowy unijny urzędnik, cytowany przez agencję.

Stawką jest 5,8 mld euro, które Węgrzy mieliby otrzymać ze środków unijnych.

- Nie mogę potwierdzić, że zakończyliśmy wszystkie negocjacje w sprawie funduszy naprawczych, ale finalizujemy je. Punkty sporne były w dużej mierze wokół niezależności sądownictwa - powiedziało źródło agencji. Unijny urzędnik dodał, że Budapeszt zgodził się między innymi na odebranie węgierskiemu Sądowi Najwyższemu prawa do ingerowania w prawo sędziów do konsultowania się z Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości.

Oprócz środków z Funduszu Odbudowy Budapeszt musi zmierzyć się jeszcze z perspektywą utraty 7,5 mld euro z Funduszu Spójności. W połowie września Komisja Europejska zaproponowała Radzie UE wszczęcie mechanizmu warunkowości w stosunku do Węgier w związku z korupcją.

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM