Ile lat ma najstarszy człowiek na świecie? Czy Siostra André pobije rekord?

Kim jest najstarszy człowiek na świecie? Historia życia Lucile Randon zadziwia. Superstulatka mówi, co wpływa na długowieczność. Czy pobije rekord?

Ile lat ma najstarszy człowiek na świecie? Za trzy miesiące Lucile Randon będzie miała kolejne urodziny 

Siostra André, która urodziła się jako Lucile Randon 11 lutego 1904 roku we francuskim Alès, jest obecnie – po śmierci Japonki Kane Tanaka 19 kwietnia 2022 roku – najstarszą żyjącą na Ziemi osobą. W lutym 2023 roku kobieta skończy 119 lat.

Randon jest również czwartą pod względem wieku osobą w historii ludzkości. Ile żył najstarszy człowiek na świecie? Według oficjalnych informacji jak dotąd najdłużej żyjącą osobą była Jeanne Louise Calment – podobnie jak siostra André obywatelka Francji. Dożyła ona imponującego wieku 122 lat i 164 dni, zmarła w 1997 roku.

Na drugim miejscu w rankingu znalazła się wspomniana wyżej Kane Tanaka, która przeżyła 119 lat i 107 dni.  Zaś na trzecim miejscu uplasowała się Amerykanka Sarah Knauss, która przeżyła 119 lat i 97 dni. Zmarła w 1999 r.

Według nieoficjalnych doniesień Lucile Randon chciałaby pobić wszystkie trzy rekordy wiekowe i pożyć dłużej, niż udało się to jej francuskiej "koleżance" Jeanne Louise Calment.

Najstarszy człowiek świata. Kim jest Lucile Randon?

Kim jest – najstarszy człowiek na świecie? To słynna francuska zakonnica, siostra André (Lucile Randon), córka Paula Randona i Alphonsine Delphine Yéta Soutoul. Miała trzech starszych braci oraz siostrę bliźniaczkę, która zmarła rok po urodzeniu.

Lucile już w wieku 12 lat pracowała jako guwernantka w Marsylii, następnie została nauczycielką pewnej dobrze sytuowanej rodziny w Wersalu. Pracowała tam do 1936 roku.

Dziewczyna dorastała w protestanckiej rodzinie, jej dziadek był pastorem. Zmieniła jednak wyznanie na katolicyzm w wieku 19 lat. W 1944 roku wstąpiła do katolickiego zakonu Sióstr Miłosierdzia, przyjmując imię Siostra André na cześć swojego starszego brata. Po zakończeniu II wojny światowej wyjechała na misję do szpitala w Vichy, gdzie przez 18 lat opiekowała się sierotami oraz osobami starszymi. Później przydzielono ją do pracy w szpitalu w La Baume-d'Hostun. Wycofała się z pracy w pełnym wymiarze godzin w 1979 roku i znalazła się w domu opieki EHPAD w Marches, gdzie nadal opiekowała się osobami starszymi, aż sama skończyła 100 lat. W 2009 roku – w wieku 105 lat – przeniosła się wtedy do domu spokojnej starości w Tulonie i nadal tam mieszka.

2 czerwca 2019 roku, kiedy miała 115 lat i 111 dni, stała się najstarszą osobą konsekrowaną w całej historii, przejmując ten tytuł od zmarłej w 2017 r. zakonnicy Marie-Josephine Gaudette.

Jak dziś żyje najstarszy człowiek na świecie? 

Lucile Randon, czyli siostra André, mieszka obecnie w domu spokojnej starości. Jest niewidoma, a od 2010 r. porusza się na wózku inwalidzkim. Mimo tego wiele osób zazdrości jej stanu zdrowia i odporności.

Po wybuchu globalnej pandemii, 16 stycznia 2021 u siostry André wykryto zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Przeszła chorobę bezobjawowo i, na kilka dni przed 117. urodzinami, została najstarszą osobą na świecie, która przeżyła koronawirusa. 

Wiosną 2022 roku superstulatka została najstarszym człowiekiem świata. Jak powiedziała, uważa to za „smutny zaszczyt", ponieważ „byłoby jej lepiej w niebie". Wyraziła jednak dużą radość z bycia „rozpieszczaną" przez rodzinę. Jak dodała, jest szczęśliwa, kiedy ma towarzystwo.

Na pewno humor poprawiają jej również liczne listy i słodycze, które napływają od fanów do miejsca jej zamieszkania. W 2022 roku życzenia urodzinowe złożył jej listownie prezydent Francji Emmanuel Macron. 

Co jest sekretem długowieczności Lucile Randon?

To trudno stwierdzić jednoznacznie. Wiadome jest, że kobieta od lat uwielbia czekoladę i codziennie pije kieliszek wina. Lekarze domniemują, że to właśnie one mogą sprzyjać jej długowieczności..

Kobieta budzi się codziennie rano o godzinie 7:00. Tuż po śniadaniu bierze udział w porannej mszy, której nigdy nie opuszcza. Zawsze jest wtedy ubrana w habit zakonnicy.

Siostra André tak podsumowuje swoją receptę na udane, długie życie: „Znajdź w życiu miłość i nie idź na kompromis w kwestii swoich potrzeb".

Kim był najstarszy człowiek w Polsce? 

Warto tez wspomnieć o Tekli Juniewicz – polskiej rekordzistce, która zmarła niedawno – w sierpniu 2022 roku. Po śmierci Japonki Kane Tanaka w kwietniu br. była przez krótki czas drugą w kolejności żyjącą najstarszą osobą na Ziemi. 

Tekla Juniewicz urodziła się w Krupsku w 1906 roku. 10 czerwca 2016 ukończyła 110 lat jako pierwsza w historii mieszkanka województwa śląskiego. Jest pierwszą osobą w Polsce, która osiągnęła wiek 112 lat oraz jedyną, która przekroczyła wiek 113 lat.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM