Prezydent Zełenski w Chersoniu. "Chce się poczuć te emocje, energię. To jest ważne i motywujące"

Prezydent Ukrainy odwiedził Chersoń. - Uważam, że trzeba tu być, pokazać wsparcie mieszkańcom Chersonia. Podtrzymać ludzi, żeby nie tylko słyszeli, że mówimy, obiecujemy, ale realnie tu powracamy, podnosimy naszą flagę - mówił Wołodymyr Zełenski.
Zobacz wideo

Podczas wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w wyzwolonym Chersoniu na maszt przed siedzibą władz wciągnięto ukraińską flagę państwową i odśpiewano hymn. Zełenski wręczył odznaczenia ukraińskim żołnierzom.

Na nagraniu, opublikowanym przez wiceszefa gabinetu prezydenta, widać, jak na głównym placu Chersonia na maszt wciągana jest błękitno-żółta flaga państwowa Ukrainy. Zgromadzeni – przedstawiciele władz, wojsko oraz mieszkańcy śpiewają hymn Ukrainy.

- Wszyscy ryzykują, wojskowi ryzykują codziennie, ryzykują dziennikarze – powiedział prezydent Ukrainy, pytany o to, dlaczego zdecydował się na przyjazd do wyzwolonego Chersonia. Choć Rosjanie, którzy opuścili miasto, cały czas grożą ostrzałami miasta.

- Uważam, że trzeba tu być, pokazać wsparcie mieszkańcom Chersonia. Podtrzymać ludzi, żeby nie tylko słyszeli, że mówimy, obiecujemy, ale realnie tu powracamy, podnosimy naszą flagę – podkreślił Wołodymyr Zełenski.

- Także czysto po ludzku, chce się poczuć te emocje, energię. To jest ważne i motywujące – dodał przywódca Ukrainy.

Do wizyty prezydenta Zełenskiego doszło zaledwie w kilka dni po wyzwoleniu miasta. W regionie wciąż trwa rozminowywanie i działania stabilizacyjne, przywracanie ukraińskiej administracji i struktur ochrony porządku. Miasto jest zagrożone ostrzałami ze strony rosyjskich wojsk, które wycofały się na lewy brzeg Dniepru.

W wyniku skutecznej ukraińskiej kontrofensywy wojska rosyjskie ogłosiły wycofanie na lewy brzeg Dniepru. Pierwsi ukraińscy żołnierze weszli do miasta - stolicy obwodu w piątek 11 listopada.

Posłuchaj:

TOK FM PREMIUM