Czy Banksy w Ukrainie zostawił więcej murali? Nie tylko gimnastyczka przyciąga uwagę

Nowy mural Banksy'ego obiegł świat. Został namalowany w ruinach zbombardowanej, podkijowskiej Borodzianki. Czy inne dzieła, znalezione w mieście także malował Banksy? BBC: "to m.in mężczyzna przypominający Władimira Putina". Na obrazie Putin jest powalony na łopatki przez chłopca.

Banksy - Ukraina. Gimnastyczka ćwicząca na ruinach budynku w zburzonej Borodziance

W miniony weekend obiegła świat informacja, że tajemniczy, utalentowany grafik Banksy pojawił się w podkijowskiej Borodziance i zostawił mieszkańcom mural gimnastyczki ćwiczącej na ruinach budynku. O muralu pisaliśmy na TOK FM, zaznaczając, że autorstwo muralu zostało potwierdzone przez samego Banksy’ego. Artysta zdjęcie pracy oraz inne zdjęcia zgliszcz umieścił na swoim Instagramie. To znany na całym świecie sposób autora na podpisanie swoich prac.

Borodzianka, w której pojawił się mural, to podkijowska miejscowość, która bardzo ucierpiała w czasie rosyjskich bombardowań. Leżące na północny zachód od Kijowa miasto zostało zbombardowane niedługo po inwazji Rosji na Ukrainę.

Jeszcze wiosną zespół inżynierów pod kierownictwem profesora Ołeksandra Mołodida z Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Budownictwa i Architektury oceniał skalę zniszczeń po pierwszych miesiącach wojny, o czym informował TVN24

- Najwięcej zniszczeń jest w Irpieniu i Buczy, choć najbardziej zniszczone są budynki w Brodziance — ocenił wówczas profesor  Mołodidi wyjaśnił, że wynika to z rodzaju użytej przez wojska rosyjskie broni. W innych miastach budynki ucierpiały od ostrzałów, natomiast w Borodziance, były bomardowane i niektóre zostały całkowicie zniszczone.

Banksy, który najwyraźniej pojawił się w Brodziance, to legendarny brytyjski, a jednocześnie anonimowy artysta.

"Banksy używa murów jako broni, aby wyrażać myśli, prowokować, zmieniać świat" - tak o jego twórczości pisał portal niezlasztuka.pl.

Borodzianka, Ukraina. Mural Banksy'ego na ruinach domuBorodzianka, Ukraina. Mural Banksy'ego na ruinach domu Instagram / Banksy

Czy to też dzieło Banksy? Grafika z Putinem przewróconym na plecy

Poza gimnastyczką, na ruinach budynku w Borodziance znalazły się także inne prace wyglądające jak murale Bansky’ego.

Jak donosi BBC, Są to: gimnastyczka z szarfą w kołnierzu ortopedycznym oraz dzieci bawiące się na klapie czołgu, jak na huśtawce. Ostatni z murali przedstawia postać przypominającą Putina. To mężczyzna przewrócony podczas meczu judo z młodym chłopcem.

"Rosyjski prezydent jest miłośnikiem sztuk walki i ma czarny pas" - przypomina BBC

Pozostałe prace nie zostały jednak podpisane przez Banksy’ego umieszczeniem zdjęć w mediach społecznościowych artysty. W ich przypadku autorstwo tajemniczego artysty jest więc jedynie domniemane.

Wskazuje jednak na niego charakterystyczna dla Banksy’ego tematyka prac, kreska, rodzaj użytej metafory oraz technika polegająca na natryskowym nakładaniu farb.

Kim jest Banksy? Technika i tematyka ulicznego artysty

Nikt nie wie, kim jest Banksy. Pomimo tego, że dzieła artysty można spotkać w przestrzeni publicznej od lat, nikt nigdy nie poznał jego prawdziwego nazwiska. Pojawiają się jednak w tym zakresie pewne domysły.

"The Guardian" twierdził, że artysta może nazywać się Robert Banks.

„The Mail on Sunday" uważał, że to Robin Gunningham.

Inne źródła podawały także nazwisko: Robin Banksy. Żadna z tych informacji nie została potwierdzona, a artysta o przydomku "Banksy" nadal pozostaje tajemniczy i nierozpoznany.

To, co jest dla niego charakterystyczne, to poruszanie w swojej sztuce typu street art kwestii społecznych i politycznych. Artysta łączy technikę graffiti z techniką szablonową, a swoje prace często umieszcza w zaskakujących i niebezpiecznych miejscach. Jego dzieła zwracają uwagę na ważne dla świata tematy, przy użyciu humoru, satyry i metafory. Do tego artysta chętnie wykorzystuje w swoich pracach grę słów.

Jednym z najbardziej znanych dzieł Banksy’ego jest "Dziewczynka z balonikiem". Krytycy twierdzą, że dziewczynka jest symbolem niewinności, a ulatujący balonik pokazuje jak blisko, a jednocześnie daleko jest nam do szczęścia.

Praca stała się jeszcze głośniejsza po tym, jak mural przeniesiono na płótno i wystawiono na aukcji. Został wylicytowany za 1,4 mln dolarów, po czym… zniszczony na oczach zdumionych widzów. Oczywiście niektórzy uważają, że licytacja i to, co stało się tuż po niej do performens autorstwa Banksy’ego.

Źródło: Wikipedia.org, TVN24. BBC, "Niezła sztuka"

TOK FM PREMIUM