Wojna w Ukrainie. ISW: Rosjanie przerzucają wojska między obwodami. Liczą na zdobycie nowych terenów

Według wtorkowego raportu Instytutu Badań nad Wojną (ISW) dowództwo rosyjskie przerzuca swoje wojska do obwodu donieckiego po opuszczeniu części obwodu chersońskiego, aby zintensyfikować działania wokół Bachmutu i Doniecka, licząc na zdobycie nowych terenów.
Zobacz wideo

"Siły rosyjskie prawdopodobnie osiągną zyski na tych obszarach w nadchodzących dniach i tygodniach, ale jest mało prawdopodobne, aby miały one znaczenie operacyjne", piszą analitycy ISW.

Celem ich działań jest podkreślenie, że wojska rosyjskie intensyfikują działania w obwodzie donieckim po wycofaniu się z prawego brzegu obwodu chersońskiego.

ISW zwraca uwagę na komunikat Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej, które poinformowało, że siły rosyjskie zakończyły 13 listopada zdobywanie Majorska (20 km na południe od Bachmutu) i 14 listopada Pawłówki (45 km na południowy zachód od Doniecka), po kilku tygodniach walk, w których nie odnotowywały zdobyczy terytorialnych.

"Rosyjskie Ministerstwo Obrony prawdopodobnie liczy na konkretne zdobycze terytorialne, aby stworzyć warunki informacyjne dla podkreślania rosyjskich sukcesów w obwodzie donieckim i zmniejszyć niezadowolenie ze strat w obwodzie chersońskim" - uważają analitycy ISW.

Ukraiński sztab: w obwodzie ługańskim armia Rosji poszukuje pustych domów, by zakwaterować w nich wojskowych

Na okupowanym terytorium obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy armia Rosji poszukuje pustych domów, by zakwaterować w nich wojskowych, którzy przybyli tam, by uzupełnić straty - pisze we wtorek sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

W miejscowości Nowoajdar rosyjscy żołnierze rozdają miejscowym mieszkańcom wezwania do stawienia się w tzw. administracji w celu sprawdzenia danych. W rzeczywistości wojsko chce w ten sposób zweryfikować informacje o pozostawionych przez mieszkańców domach - czytamy w porannym komunikacie.

Sztab informuje też o potwierdzeniu informacji o ukraińskim uderzeniu na rosyjskie siły w obwodzie ługańskim w ostatnich dniach. W miejscowości Miłuwatka ukraińskie wojsko zniszczyło sztab rosyjskiej jednostki. Wiadomo o 30 zabitych i ponad 20 rannych rosyjskich wojskowych.

Minionej doby ukraińska armia odparła ataki w obwodzie ługańskim i donieckim. Rosjanie prowadzą ofensywę na kierunku bachmuckim, awdijiwskim i nowopawliwskim. Siły rosyjskie poprzedniego dnia przeprowadziły cztery ostrzały rakietowe i 23 ataki lotnicze oraz ponad 70 ostrzałów z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych.

Posłuchaj podcastu:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM