Wiek emerytalny w Holandii idzie w górę, bo ludzie żyją dłużej. A co z Polską?

Rząd Holandii zdecydował o podniesieniu wieku emerytalnego. Starsi pracownicy nie będą jednak pracować dużo dłużej. Proces odbywa się tam stopniowo i jest ściśle powiązany ze wzrostem długości życia. Takie jest prawo.

Dłużej żyjesz — dłużej pracujesz. Nowy wiek emerytalny i regulacje prawne w Holandii

Czasem prawo tworzone jest tak, aby kraj rozwijał się, a ludzie żyli dostatniej. Przepisy stają się wówczas przejrzyste i każdy rozumie, z czego wynika zmiana.

W Holandii wiek obywateli, który uprawnia do przejścia na emeryturę, jest obecnie ruchomy. Holenderskie prawo stanowi, że wiek emerytalny będzie się podnosił wraz z wydłużaniem się długości życia mieszkańców.

Holenderski Urząd Statystyczny właśnie ogłosił, że osoby, które skończą 65 lat w 2028 roku, będą żyły o 1,5 roku dłużej niż te, które weszły w ten wiek w 2021 roku. To oznacza, że będą przeciętnie żyć i pobierać emeryturę przez 21 lat.

Dziś wiek emerytalny w Holandii wynosi 66 lat i 7 miesięcy i jest równy dla kobiet i mężczyzn. Od 2024 roku wzrośnie do 67 lat, a w roku 2028 będzie wydłużony o kolejne 3 miesiące.

Wydłużony wiek emerytalny. Część krajów Europejskich stopniowo wydłuża czas pracy obywateli

Wiek emerytalny w krajach Europy jest, podobnie jak w Holandii, stopniowo wydłużany. Wszyscy mają te same argumenty. Po pierwsze wydłuża się długość życia Europejczyków. Zmniejsza się z kolei przyrost naturalny, a społeczeństwa coraz bardziej się starzeją. To powoduje, że z roku na rok na coraz większą rzeszę emerytów będzie pracować coraz mniejsza grupa osób w wieku produkcyjnym.

Społeczeństwa, które to rozumieją, już od dawna uczestniczą w stopniowym wydłużaniu wieku emerytalnego.

W czołówce Europy w tym zakresie są:

  • Dania — do 2060 r. wiek emerytalny będzie tu najwyższy w Europie i będzie wynosił 72,5 lat,
  • wiek emerytalny w Wielkiej Brytanii i Irlandii to 68 lat dla kobiet i mężczyzn,
  • wiek emerytalny w Niemczech to 67 lat.

W podobnym wieku jak Niemcy przechodzą na emeryturę także Belgowie, Chorwaci, Duńczycy, Francuzi, Grecy Hiszpanie i właśnie Holendrzy. W wielu krajach trwa stopniowe wydłużanie.

Wiek emerytalny, a "sprawa Polska"

Niestety Polska jest w czołówce krajów, które nie zaczęły jeszcze myśleć o przyszłości. Cały czas wiek emerytalny pozostaje u nas na poziomie sprzed lat, choć podobnie jak w całej Europie długość życia rośnie, a społeczeństwo się starzeje.

"Cały świat podwyższa wiek emerytalny. My go obniżamy" - pisał Business Insider w 2016 roku, gdy Prawo i Sprawiedliwość po objęciu rządów zaczęło realizować obietnicę wyborczą obniżenia wieku emerytalnego. Bo w Polsce sprawa wieku emerytalnego stała się kwestią polityczną i tematem przyciągania starszych wyborców, którzy mniej myślą o dalszej przyszłości kraju, a więcej o własnej, bliskiej przyszłości.

Ponieważ poprzednie rządy koalicji PO-PSL, wprowadziły stopniowe podnoszenie wieku emerytalnego i z tego powodu zaczęły tracić poparcie, PIS niezadowolenie postanowił przekuć w zadowolenie i zawrócił ze świeżo obranej ścieżki.

Mimo to, bez podniesienia wieku emerytalnego się nie obejdzie. Obecnie efektywne podnoszenie wieku w Polsce zostało wpisane jako jeden z kamieni milowych w Krajowym Planie Odbudowy (KPO).

W KPO zostało zapisane, że rząd ma doprowadzić do podniesienia tzw. efektywnego wieku emerytalnego. To oznacza, że nie musi go wprowadzać ustawowo, powinien jednak podjąć takie działania, które zachęcą ludzi do dalszej pracy, pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego i zdobycia uprawnień do świadczenia.

Komentatorzy nie uważają jednak, że działania rządu zmierzają w tę stronę. Co prawda minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg powtarza, że rząd "od lat rząd promuje i wprowadza zachęty w tym obszarze". Jako przykład podaje zerowy PIT dla osób pracujących po osiągnięciu wieku emerytalnego. Jednak komentatorzy są innego zdania, a jako przykład podają 13 i 14 emeryturę.

Źródła: Forsal.pl, Historia emerytur- goldenmark.com, Business Insider

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM