Rozpoczął się najtrudniejszy szczyt G20. "Dwa dni wielkiej polityki na małej wyspie"

Rozpoczął się szczyt G20. Na indonezyjską wyspę Bali zjechali przywódcy reprezentujący największe gospodarki świata. Szczyt już został uznany za najtrudniejszy w historii. W tle wojna w Ukrainie, starcie USA i Chin, globalna inflacja i naciski młodych, którzy do przywódców z G20 apelują ze szczytu COP27. Na sesję wdzwania się też Wołodymyr Zełenski.

G20 w Indonezji na Bali. Najtrudniejszy szczyt świata

Komentatorzy G20 uważają, że to będzie najtrudniejszy szczyt od lat. Powodem jest inwazja Rosji na Ukrainę i wojna trwająca na wschodzie Europy, narastająca rywalizacja Stanów Zjednoczonych i Chin, a także globalna inflacja.

"Mamy dwa dni polityki na małej wyspie w wielkim regionie, którego znaczenie cały czas rośnie (...) Będziemy obserwować światową politykę w cieniu wyjątkowo ważnych spraw — mówił w Tok Fm Krzysztof Blusz, analityk WiseEuropa. Do przywódców reprezentujących najbogatsze kraje świata zaapelowała też młodzież, prosto ze szczytu COP27, a w jednym ze spotkań wziął udział Wołodymyr Zełenski, pomimo, że nie należy do grupy przywódców G20.

"Wojnę należy zakończyć" - Wołodymyr Zełenski na szczycie G20

W jednej z sesji poświęconej wojnie w Ukrainie, globalnej inflacji oraz bezpieczeństwu żywnościowemu i energetycznemu wziął zdalny udział Wołodymyr Zełenski.

"Wojnę należy zakończyć sprawiedliwie, na podstawie Karty Narodów Zjednoczonych i prawa międzynarodowego" - powiedział prezydent Ukrainy i zaapelował o wprowadzenie ograniczeń cenowych na rosyjskie surowce energetyczne, a także rozszerzenie inicjatywy pozwalającej Ukrainie na eksport zboża.

Przedstawił też plan uwolnienia jeńców wg. formuły "wszyscy za wszystkich".

Ławrow zamiast Putina. Ostracyzm na G20

Na szczyt G20 nie przyjechał Władimir Putin. Zastąpił go szef rosyjskiej dyplomacji, Siergiej Ławrow.

- Siergiej Ławrow reprezentuje swojego mocodawcę, swojego prezydenta w sytuacji, kiedy prezydent postanowił uniknąć możliwego ostracyzmu, jaki spotykał innych przywódców na poprzednich szczytach. Z powodu tej imperialnej wojny, którą Rosja prowadzi wobec Ukrainy — powiedział Krzysztof Blusz.

Ostracyzm na szczycie G20 miał jednak miejsce. Jak doniosła japońska agencja prasowa Kyodo nie zrobiono tradycyjnego grupowego zdjęcia, ponieważ żaden z przywódców nie chciał być na zdjęciu z Ławrowem.

"Aby pokazać niechęć do Rosji, zwyczajowe grupowe zdjęcie ministrów nie zostało zrobione, jak podają źródła znające tę sprawę" - przekazała agencja.

Z COP27 do G20. Młodzież żąda ograniczenia dwutlenku węgla i włączenia do prac

Przed rozpoczęciem szczytu do przywódców zwróciła się młodzież ze szczytu klimatycznego COP27. Zaapelowała o przekształcenia w czyn zobowiązań o zerowej emisji dwutlenku węgla.

Zwróciła też uwagę na potrzebę wykorzystania umiejętności i zapału młodych ludzi do podejmowania działań sprzyjających poprawie klimatu.

„Młodzież na całym świecie jest zainteresowana działaniami na rzecz klimatu i gotowa podzielić się swoją pasją, spostrzeżeniami, intelektem i działaniami w celu ochrony naszej planety dla zrównoważonej przyszłości" - powiedział Yenziwe Mbuyasa, Ambasador Młodzieży GAUC z Uniwersytetu Stellenbosch.

Źródła: Wirtualna PolskaGazeta.pl, PAP

TOK FM PREMIUM