Nowa taktyka Rosji. O co chodzi w atakach na firmy gazowe? "Być może brakuje im już pomysłów"
Rosja uderzyła w infrastrukturę gazową na Ukrainie. Jak przekazał prezes państwowego koncernu energetycznego Naftohaz Ołeksij Czernyszow, "wróg przeprowadził zmasowany atak rakietowy na obiekty wydobycia gazu na wschodzie kraju, należące do przedsiębiorstwa Ukrhazdobycza". - Kilka z nich zostało zniszczonych, kilka - uszkodzonych - dodał.
Jak komentował w TOK FM Marek Kozubel, ataki na ukraińskie firmy gazowe wcześniej nie miały miejsca. - To coś nowego. Może Rosjanie w ten sposób próbują przekonać i Ukrainę, i Europę, że bez rosyjskiego gazu kontynent zamarznie - mówił w TOK 360 historyk i redaktor współpracujący z portalem Defence24.
Rozmówca Wojciecha Muzala uważa, że nowa taktyka Rosji nie wywrze aż tak wielkiego wpływu ani na Ukraińców, ani na Europę. - Europa już weszła na tory prowadzące do całkowitego uniezależnienia od rosyjskich surowców energetycznych. To jest zasadzie kwestia czasu. Co Rosjanie chcą w ten sposób osiągnąć? Być może brakuje im już pomysłów - dodał.
"Ukraińcy celowo blefowali"
Gość TOK FM zastrzegł, że nadal nie wiadomo, jakie uszkodzenia podniosła infrastruktura gazowa Ukrainy. Jak podkreślił, nie przez przypadek tego typu informacje nie są ujawniane. - Ukraińcy nie podają zbyt szczegółowych informacji, bo to mogłoby wskazać na stopień skuteczności rosyjskiego ostrzału. Dlatego czasem bywało i tak, że celowo blefowali, że sytuacja jest krytyczna, a czasem, że nic się nie stało - wyjaśnił Kozubel.
Ekspert ocenił, że w tej sytuacji najważniejsze jest poprawienie zdolności ukraińskiej obrony przeciwlotniczej do odpierana ataków rakietowych. Wyjaśnił też, że z odpieraniem ataków rakietami balistycznymi problemy miałaby większość państw, nawet te, które uważane są za mocarstwa. - A jeśli chodzi o odpieranie ataków rakietami manewrującymi czy przeprowadzanych przy użyciu irańskich dronów, to tu trzeba wiele, by ukraińską obronę jeszcze wzmocnić. Choć ona i tak ma już solidny fundament, bo potrafi nawet wiele pozostawiającym do życzenia sprzętem postsowieckim zestrzeliwać znaczna część rakiet - tłumaczył.
Marek Kozubel przypomniał, że np. z wystrzelonych we wtorek 100 rakiet Ukraińcy zestrzelili ponad 70. - Dość dobry wyniki, biorąc pod uwagę, że stare systemy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe mają ograniczoną liczbę kanałów, czyli mogą śledzić ograniczoną liczbę celów do zestrzelenia - ocenił historyk i redaktor współpracujący z portalem Defence24.
DOSTĘP PREMIUM
- PiS szykuje się do kroku wstecz ws. "lex Kaczyński". Prof. Matczak: Boją się, ale mleko i tak się rozlało
- "Katolicyzm powinien być traktowany jak najsilniejsze narkotyki. Trzeba przed nim bronić dzieci" [FRAGMENT KSIĄŻKI]
- Dostęp do legalnej aborcji w Polsce to fikcja. "Są takie województwa, w których nie ma lekarza gotowego do przerwania ciąży"
- Egzorcyści przywiązali ją do łóżka, namaszczali krocze i okaleczali krzyżem. Tortury w piwnicach kościołów
- Izraelskie ulice spłynęły krwią, rząd szykuje odpowiedź. "Spirala wrogości podkręca się w trybie turbo"
- Koronawirus. Niedzielski: W Polsce potwierdzono siedem przypadków krakena
- Brexit był błędem? 3 lata po opuszczeniu UE wielu Brytyjczyków uważa, że pogłębił problemy
- Portugalia. TK uznał ustawę o depenalizacji eutanazji za niekonstytucyjną
- Prezydent Biden potwierdził, że odwiedzi Polskę. Podjął też decyzję w sprawie F16 dla Ukrainy
- Tu i tam kończą się podwyżki stóp procentowych. A banki przerażone. Czym?