Silne eksplozje na terenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Rosjanie trafili 12 razy

Na terenie i w pobliżu kontrolowanej przez rosyjskie wojska Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy doszło w sobotę wieczorem i w niedzielę rano do silnych wybuchów - poinformowała w komunikacie Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA). Jak ustalił ukraiński koncern Enerhoatom. wojsko trafiło w obiekty na terenie elektrowni 12 razy.
Zobacz wideo

Eksperci MAEA oddelegowani do elektrowni powiadomili, że na miejscu rano słychać było kilkanaście eksplozji. Niektóre wybuchy eksperci widzieli z okien - czytamy w komunikacie. Według MAEA odnotowano ostrzały w pobliżu elektrowni i na terenie obiektu.

Powołując się na kierownictwo siłowni, przedstawiciele MAEA oznajmili, że doszło do uszkodzenia niektórych budynków, systemów i sprzętu na terenie elektrowni, ale obecnie żadne z uszkodzeń nie ma krytycznego charakteru pod względem bezpieczeństwa jądrowego. Brak doniesień o ofiarach.

"Informacje od naszych ekspertów wczoraj i dzisiaj rano są bardzo niepokojące" - podkreślił dyrektor generalny MAEA Rafael Grossi.

Ukraiński koncern Enerhoatom ustalił, że obiekty infrastruktury na terenie siłowni jądrowej zostały trafione 12 razy.  Miejsce i charakter uszkodzeń świadczą o tym, że rosyjscy żołnierze celowali w infrastrukturę, która jest konieczna do włączenia 5. i 6. bloku energetycznego oraz przywrócenia produkcji energii na potrzeby Ukrainy - podkreślił koncern.

MAEA apeluje o wdrożenie strefy bezpieczeństwa

Rafael Grossi ocenił, że wybuchy na terenie tej największej elektrowni atomowej w Europie są "niedopuszczalne". "Ktokolwiek za tym stoi, musi natychmiast przestać. Tak jak mówiłem już wielokrotnie, igracie z ogniem!" - ostrzegł.

Grossi ponownie zaapelował do obu stron o pilne uzgodnienie i wdrożenie strefy bezpieczeństwa wokół zaporoskiej elektrowni.

"Nie ustąpię, dopóki ta strefa nie stanie się rzeczywistością. Trwający ostrzał dowodzi, że jest ona potrzebna bardziej, niż kiedykolwiek" - zaznaczył dyrektor generalny MAEA.

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM