"Mamy nadzieję, że Mariupol zostanie wyzwolony wiosną". Mer wierzy, że miasto - jak Warszawa - powstanie z gruzów

Mer ukraińskiego Mariupola podpisał w Warszawie umowę w sprawie odbudowy miasta zniszczonego przez Rosjan. Za oszacowanie strat i przygotowanie planu odbudowy odpowiada Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. O tym, jak może wyglądać całe przedsięwzięcie, z merem Mariupola rozmawiał reporter TOK FM Maciej Kluczka.
Zobacz wideo

Mariupol przed 24 lutego, kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę, był tętniącym życiem miastem portowym nad Morzem Azowskim. Teraz to niemal ruina. Ze względu na swoje położenie znalazł się w samym centrum najcięższych walk. Rosjanie ostrzeliwali miasto z trzech stron: od morza, zza wschodniej granicy i z terenu tzw. Donieckiej Republiki Ludowej, którą prorosyjscy separatyści stworzyli w 2014 roku. Armia rosyjska celowo niszczyła, za pomocą artylerii, infrastrukturę zarówno wojskową, jak i cywilną. Zniszczono np. autobusy miejskie, przygotowane do ewakuacji ludności, przez co wielu cywilów nie mogło wydostać się z otoczonego miasta.

Mariupol został odcięty od pomocy z zewnątrz już na początku marca, co wkrótce doprowadziło do katastrofy humanitarnej. Ostatnim bastionem obrońców miasta była Huta Azowstal. W podziemiach ukrywało się - wraz z żołnierzami - kilka tysięcy ludzi. Po wynegocjowanej z Rosją ewakuacji, obrońcy z Azowstalu trafili do niewoli, gdzie byli torturowani.

Jak poinformował przebywający w Warszawie mer Mariupola, w wyniku działań wojennych zosrało zniszczonych 18 tys. domów jednorodzinnych i 1356 bloków mieszkalnych. - Zniszczony został co drugi blok, 90 proc. miejskiej infrastruktury - mówił Wadym Bojczenko w rozmowie z reporterem TOK FM. Strona ukraińska szacuje, że straty sięgają 14,5 mld dolarów.

Mariupol zostanie wyzwolony na wiosnę?

Mer podpisał w Warszawie umowę na odbudowę zrujnowanego miasta. Pytany o to, kiedy - jego zdaniem - mogą zacząć się prace, powiedział: "Mamy nadzieję, że Mariupol zostanie wyzwolony wiosną 2023 roku. Wtedy przyjadą eksperci, którzy będą szacować konkretne cele".

Jak podkreślił, lista firm, która ma zająć się odbudową, nie jest zamknięta. - Gdy wyzwolimy i odbudujemy Mariupol, będzie to zwycięstwo sił cywilizacji nad siłami imperialnymi, które reprezentuje Rosja - stwierdził.

Przed 24 lutego w Mariupolu mieszkało ponad 540 tys. ludzi. Wadym Bojczenko ma nadzieję, że po wyzwoleniu i odbudowie miasto nie tylko wróci do dawnej świetności, ale będzie się dynamicznie rozwijać. Ukraińcy wzorują się na Warszawie, która też została doszczętnie zniszczona w czasie II wojny światowej, a dziś - jak mówi Bojczenko - jest nowoczesną europejską stolicą. 

TOK FM PREMIUM