W Kanadzie powstanie pierwsza elektryczna kopalnia litu. Ma przełamać monopol chiński
Produkcja aut elektrycznych: zabraknie podstawowego surowca
Zapotrzebowanie na lit stale rośnie, ponieważ wzrasta świadomość skutków zmian klimatu, który przekłada się m.in. na wzrost zainteresowania samochodami elektrycznymi. Jak czytamy na stronie magazynu Newatlas (serwis zajmujący się nauką i nowymi technologiami), produkcja takich pojazdów jest bardzo uzależniona od litu (samochody elektryczne wykorzystują baterie litowo-jonowe), którego wydobycie jest obecnie niewystarczające.
Chociaż wszyscy zdają się oczekiwać, że pojazdy elektryczne przejmą w końcu rynek samochodowy, liczby nie pocieszają: jeśli wydobycie litu utrzyma się na obecnym poziomie, do 2030 r., zabraknie go do zaspokojenia połowy popytu.
Rynek produkcyjny zdominowały Chiny
Wydobycie oraz produkcja tego surowca jest obecnie zdominowane przez niektóre kraje: lit jest wydobywany obecnie przede wszystkim w Chile i Australii. Z kolei obróbka surowca ma w 2/3 miejsce w Chinach, które posiadają duże udziały w większości operacji wydobywczych, dzięki temu mają stały dostęp do surowca. To w tym właśnie kraju produkuje się aż 80 proc. wszystkich baterii litowo-jonowych, które trafiają na rynek.
Taka sytuacja budzi niepokoje dotyczące dominacji Chin nad przemysłem samochodowym w przyszłości.
W Kanadzie powstanie pierwsza w pełni elektryczna kopalnia litu. Ma przełamać monopol chiński na obróbkę surowca
Kanadyjska firma Snow Lake Lithium razem z inwestorami ze Szwecji i Korei Południowej ma pomysł na przełamanie chińskiego monopol. Planuje stworzenie kopalni litu w Kanadzie, ponad 600 km na północ od miasta Winnipeg. Do współpracy zaproszono koreańskiego producenta baterii LG, który zajmie się obróbką surowca.
W ten sposób międzynarodowa korporacja chce finalnie zbudować łańcuch dostaw litu do zakładów produkcyjnych poza Chinami – na początku w Ameryce Północnej.
Kopalnia będzie w pełni elektryczna. Technologię dostarczą Szwedzi. Chcą zdążyć do 2025 roku
Do współpracy firma Snow Lake Lithium zaprosiła także firmę Epiroc ze Szwecji, która dostarczy do Kanady urządzenia kopalniane napędzane wyłącznie energią elektryczną. Takie maszyny są na razie w fazie opracowywania technologii przez szwedzką firmę, jednak mają powstać już niedługo – Snow Lake Lithium chce ruszyć z pracami kopalnianymi już w latach 2025-2026.
Wtedy właśnie zapowiada się prawdziwe szaleństwo na rynku sprzedaży litu. Według wyliczeń cytowanego przez Newatlas prezesa Snow Lake Lithium Philipa Grossa, tylko w 2021 roku na całym świecie sprzedano sześć i pół miliona samochodów elektrycznych, czyli dwa razy więcej niż w 2020 roku.
- Liczba sprzedawanych samochodów elektrycznych będzie się już co roku podwajała. Jest prawdopodobne, że od 2025 r. na rynek wejdą producenci, którzy zaczną wprowadzać nowe i bardziej przystępne cenowo linie produktów, infrastruktura będzie się rozwijać, aby wspierać szersze wykorzystanie pojazdów elektrycznych – wylicza Gross.
Według niego teraz jest najwyższy czas, aby powoli budować konkurencję dla chińskiego monopolu w produkcji baterii. Nowo powstająca kopalnia litu w Kanadzie ma być tego początkiem.
-
Po co PiS walczy z Trzaskowskim? "Boją się, że Tusk powtórzy wariant Kaczyńskiego"
-
Thermomix - kuchenna fanaberia dla bogatych czy przydatny gadżet? "Myślałam, że to ściema"
-
Ksiądz na Facebooku będzie musiał się ujawnić. Episkopat chce zrobić porządek z duchownymi w sieci
-
"Drastyczne" rekolekcje w Toruniu. "Żadna fundacja tego nie zrobiła, a w kościele dzieci to widziały"
-
Spiski, terroryści i napaść na Białoruś. Oto Polska według Łukaszenki. "Dostało nam się po uszach"
- Prokuratura żąda aresztu domowego dla przełożonego Ławry Peczerskiej
- Czy Jan Paweł II jest odpowiedzialny za ukrywanie molestowania seksualnego wśród kleru? [Sondaż dla TOK FM i OKO.press]
- Amerykanie: Xi Jinping nie poparł putinowskiej antyzachodniej koncepcji polityki zagranicznej
- 31-latka z Jarocina wyłudziła ponad 16 tys. zł. Wpadła przez brak jednej drobnej opłaty
- Papież Franciszek opuścił szpital i wrócił do Watykanu. Wręczył policjantom nietypowy prezent