"Rosja postawiła na politykę ludobójstwa". Zełenski porównał ataki na ukraińską infrastrukturę do użycia broni masowego rażenia

Prezydent Wołodymyr Zełenski porównał w poniedziałek rosyjskie ataki na infrastrukturę energetyczną Ukrainy do użycia broni masowego rażenia. - Celem Rosji jest zagrożenie milionom istnień ludzkich - mówił podczas obrad Zgromadzenia Parlamentarnego NATO.
Zobacz wideo

W wystąpieniu przez łącze wideo Zełenski podkreślił, że Rosja "postawiła na politykę ludobójstwa". Właśnie dlatego - dodał - niszczy ona ukraińską infrastrukturę energetyczną. "'Uśmiercenie' energii elektrycznej, ogrzewania i zaopatrzenia w wodę w czasie zimy - a to właśnie jest celem Rosji - oznacza stworzenie bezpośredniego zagrożenia dla życia milionów ludzi - powiedział Zełenski. Dodał następnie: "Jest to równoznaczne z użyciem broni masowego rażenia, jest to absolutna zbrodnia".

Zełenski przypomniał, że Ukraina obchodzi w poniedziałek dziewiątą rocznicę Rewolucji Godności - masowych protestów, które doprowadziły do obalenia wspieranego przez Rosję prezydenta Wiktora Janukowycza. Dzisiaj Ukraina broni wartości europejskich "nie po prostu na placach i ulicach, a na polu boju, w wojnie na pełną skalę" - podkreślił.

Jest "absolutnie oczywiste, jak niesprawiedliwe i nienaturalne było odłączenie Ukrainy od Europy" - dodał. Zwracając się do uczestników obrad, zaapelował, by poparli starania Ukrainy o wejście do Unii Europejskiej i NATO.

Przywódca Ukrainy zaapelował do państw NATO, by ich parlamenty uznały Rosję za państwo sponsorujące terroryzm. - Słuszne będzie dalsze wzmacnianie przez wasze kraje sankcji przeciwko Rosji, która stała się całkowitym przeciwieństwem naszej wspólnoty, najbardziej antyeuropejską siłą na świecie - przekonywał.

- Będzie słuszne, jeśli udaremnimy główny terrorystyczny zamysł Rosji i zapewnimy Ukrainie pełną ochronę nieba, kiedy rosyjskie rakiety, irańskie drony czy jakiekolwiek inne narzędzia terroru nie zdołają osiągnąć celów, które im wyznaczono - apelował Zełenski.

Ukrainie potrzebne są środki obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, wsparcie obronne i finansowe, bowiem "państwo terrorystyczne musi zobaczyć, że nie ma szans" - powiedział prezydent Ukrainy.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM