Rękawiczka Morgana Freemana. Cały świat komentuje wystąpienie aktora w Katarze

Od niedzieli trwają piłkarskie mistrzostwa świata w Katarze. Morgan Freeman był jedną z głównych gwiazd ceremonii otwarcia. Uwagę widzów przykuła tajemnicza, charakterystyczna rękawiczka znajdująca się na lewej dłoni aktora.

Katar. Morgan Freeman pojawił się na ceremonii otwarcia mistrzostw

W niedzielę 20 listopada 2022 roku rozpoczęły się piłkarskie mistrzostwa świata w Katarze. O godzinie 17:00 polskiego czasu zabrzmiał pierwszy gwizdek w spotkaniu gospodarzy z zawodnikami z Ekwadoru. 

Mecz poprzedziła ceremonia otwarcia, w której uczestniczył m.in. słynny aktor Morgan Freeman, znany z takich filmowych produkcji, jak "Skazani na Shawshank", "Siedem" czy "Suma wszystkich strachów".

Był on zdecydowanie największym celebrytą, który pojawił się na wydarzeniu, dlatego przykuł uwagę mediów. Szeroko komentowano zarówno jego wystąpienie, jak i rękawiczkę, którą była przysłonięta lewa ręka Morgana Freemana.

Morgan Freeman. Rękawiczka kryje chorobę aktora

W internecie szybko pojawiła się odpowiedź na nurtujące wiele osób pytanie o tajemniczą rękawiczkę Morgana Freemana. Okazuje się bowiem, że amerykański aktor od lat cierpi na chorobę zwaną fibromialgią (in. fibromyalgia). Co to za choroba?

Fibromialgia jest schorzeniem przewlekłym, z grupy reumatyzmu pozastawowego, tzw. niezapalną chorobą reumatyczną tkanek miękkich. Objawia się przewlekłym bólem mięśniowo-stawowym, a także bolesnością w charakterystycznych punktach w ciele – zwanych „tender points" (tzw. punkty tkliwości). Jak tłumaczy Medonet, zanim diagnoza zostanie właściwie postawiona, pacjent często jest traktowany jak histeryk, ponieważ uskarża się na dokuczliwy ból, który może obejmować fragment ciała lub jego całość. Najczęściej zaczyna się w okolicy krzyża, a stamtąd promieniuje w górę kręgosłupa aż do głowy, barków, łokci oraz rąk. Dalej rozchodzi się w kierunku bioder i całych nóg. Boleć może też klatka piersiowa oraz szczęka. Co ciekawe, im więcej chory odpoczywa, tym ból staje się gorszy. Ruch przynosi ulgę.

Morgan Freeman: fibromialgia pojawiła się w wyniku urazu

Jak wyznawał kilkukrotnie Morgan Freeman, ręka szwankuje mu od czasu wypadku samochodowego, który miał miejsce w 2008 roku. Jak informował Reuters, 5 sierpnia 2008 roku aktor miał poważny wypadek na autostradzie w stanie Mississippi. Freeman trafił wtedy do szpitala ze złamaną ręką i szeregiem innych obrażeń. Wypadek spowodował poważne uszkodzenie dłoni – z powodu uszkodzonego nerwu aktor nosi od tamtego czasu rękawiczkę uciskową. 

Po tym, jak z powodu urazu aktor zaczął cierpieć na fibromialgię, cierpi również na towarzyszące schorzeniu przewlekłe zmęczenie i zaburzenia snu.

TOK FM PREMIUM