Eksperci MAEA we wszystkich elektrowniach jądrowych Ukrainy. "Aby zapobiec wypadkowi nuklearnemu"

Eksperci Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej przybyli do wszystkich elektrowni jądrowych Ukrainy, aby udzielić wsparcia i pomocy ich personelowi - poinformował na Twitterze dyrektor generalny MAEA Rafael Grossi, donosi Ukrinform.
Zobacz wideo

"Ukraina zwróciła się do MAEA o zapewnienie, podobnie jak w przypadku elektrowni jądrowej Zaporoże, wsparcia i pomocy na miejscu - w elektrowniach jądrowych w Równem, Chmielnickim, Południowoukraińskiej i Czarnobylu. To wsparcie się zaczęło. Musimy zrobić wszystko, aby zapobiec wypadkowi nuklearnemu we wszystkich ukraińskich elektrowniach jądrowych" - poinformował Grossi.

Przypomniał, że eksperci MAEA są w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej od początku września, udzielając wsparcia i pomocy personelowi stacji. Zdaniem dyrektora generalnego widać już postęp w tworzeniu wokół tej elektrowni strefy bezpieczeństwa fizycznego i jądrowego.

"Ale w czasie, gdy świat koncentruje się na niebezpiecznej sytuacji w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, największej elektrowni jądrowej w Europie, nie powinniśmy zapominać o innych obiektach jądrowych w kraju" - podkreślił Grossi.

W środę w wyniku rosyjskich ataków rakietowych wszystkie ukraińskie elektrownie jądrowe po raz pierwszy straciły zewnętrzne zasilanie, na jakiś czas były uzależnione od pracy generatorów diesla. - Tej bezprecedensowej sytuacji nie można było sobie wyobrazić jeszcze kilka miesięcy temu. I to budzi wielki niepokój - powiedział dyrektor generalny MAEA.

Podkreślił konieczność zapewnienia fizycznego bezpieczeństwa ukraińskich elektrowni jądrowych, aby takie incydenty się nie powtórzyły.

DOSTĘP PREMIUM