Cyber Monday 2022 i promocje. Czym różni się od Black Friday?

Cyber Monday 2022. To kolejny dzień kuszenia atrakcyjnymi cenami w sklepach. Podobnie jak w przypadku Czarnego Piątku, warto sprawdzić, czy oferowana promocja faktycznie jest zgodna z prawdą. Wielu sprzedawców oszukuje, lepiej więc sprawdzić dokładnie, ile dany produkt, który chcemy kupić w dniu wyprzedaży, kosztuje na co dzień.

Dziś Cyber Monday 2022. Co to za dzień?

Cyber Monday to inaczej Cyber Poniedziałek, cybernetyczny poniedziałek, czasem nazywany również cyfrowym poniedziałkiem. Jest to pierwszy poniedziałek po amerykańskim Święcie Dziękczynienia 24 listopada – wypada po corocznym, wielkim święcie zakupowym – czyli po Czarny Piątku.

Cyber Monday to określenie, które pierwszy raz pojawiło się ponoć w 2005 roku. W tym czasie bardzo popularne zaczęły być zakupy realizowane przez internet. Mimo że akcję wymyślono w Stanach Zjednoczonych, bardzo szybko zaczęła obowiązywać także w innych częściach świata, także w Polsce. W naszym kraju pierwszy raz użyto ponoć tego określenia w 2016 r. 

Dzień ten porównywany jest do Czarnego Piątku, ponieważ – podobnie jak w poprzedzający go piątek, a często cały tydzień – tego dnia właśnie można liczyć na bardzo duże promocje w sklepach. Jednak między tymi dwoma zakupowymi świętami jest pewna różnica.

Cyber Monday. Gdzie promocje w dobrej cenie?

W Cyber Monday 2022, czyli cyfrowy poniedziałek promocje oraz wyprzedaże z założenia znajdziemy jedynie w sklepach internetowych – jest to bowiem święto handlu cyfrowego. Tego dnia sprzedawcy, którzy na co dzień nie mają szans, aby konkurować z wielkimi sieciami handlowymi, działającymi stacjonarnie – przyciągają kupujących atrakcyjnymi ofertami oraz darmową wysyłką towaru do domu odbiorcy.

Wiele dużych marek ogłasza swoje promocje internetowe, obowiązujące w cyfrowy poniedziałek, w witrynach swoich salonów stacjonarnych. Do tego coraz więcej sklepów działających nie tylko w sieci wykorzystuje cyber poniedziałek jako okazję do przedłużenia promocji obowiązujących w Czarny Piątek – dlatego określenie Cyber Monday coraz częściej można zobaczyć podczas zakupów w centrach handlowych, różnica między Czarnym Piątkiem a Cyber Monday coraz bardziej więc się zaciera. Szczególnie że oba święta nierzadko są łączone w jedno i występują pod postacią Czarnego Tygodnia czy Cyber Weekendu – kombinacji pojawia się coraz więcej, a sklepy robią wszystko, aby przyciągnąć swoimi promocjami jak największą liczbę klientów.

Cyber Monday 2022. Co najchętniej kupujemy?

Podczas Cyber Monday najchętniej kupowane produkty to:

  • elektronika,
  • odzież i obuwie,
  • kosmetyki i perfumy,
  • gry komputerowe,
  • sprzęt AGD.

Takie właśnie produkty najchętniej kupujemy swoim bliskim pod choinkę, nic więc dziwnego, że te produkty królują podczas zakupów promocyjnych w cyfrowy poniedziałek. W końcu dla wielu Czarny Piątek i Cyber Poniedziałek to czas, kiedy kupuje się prezenty pod choinkę.

Wiele osób korzysta też z okazji, aby kupić dla siebie w Cyber Monday smartfony, laptopy i inny praktyczny sprzęt elektroniczny. To dlatego, że wiele sieciówek sprzedających tego typu produkty oferuje spore obniżki.

Kupuj w sieci, ale dbaj o bezpieczeństwo

Coraz więcej osób wybiera zakupy online – nic dziwnego, to wygodny sposób, aby bez wychodzenia z domu kupić to, co jest nam potrzebne albo nabyć prezenty świąteczne dla najbliższych. Warto jednak pamiętać, że w sieci nie brakuje oszustów. Lepiej przestrzegać kilku ważnych zasad.

Przede wszystkim najpierw dobrze jest sprawdzić wiarygodność sklepu, w którym chcemy zrobić zakupy. Szczególnie tym nowym (w okresie Black Friday – Cyber Monday w internecie pojawia się wiele firm – wydmuszek) lepiej dokładnie się przyjrzeć, sprawdzając w wyszukiwarce historię firmy oraz opinie kupujących. 

- Przede wszystkim sprawdźmy, czy na stronie nie ma żadnych błędów stylistycznych lub gramatycznych. Jeżeli są, uciekajmy, bo strona została stworzona w pośpiechu. Sprawdźmy też, czy w łatwo dostępnym miejscu znajduje się regulamin, w którym wyszukamy dane rejestracyjne sprzedawcy, informacje o naszych prawach, a także procedurze reklamacyjnej – mówiła Joanna Izdebska z Europejskiego Centrum Konsumenckiego w rozmowie z TOK FM.

Warto też przyjrzeć się adresowi witryny – powinna posiadać zabezpieczenie strony certyfikatem SSL, zaczynać się on od "https" i mieć obok symbol kłódki, ponieważ oznacza to, iż przekazywane przez nas podczas zakupu dane osobowe są zaszyfrowane i niedostępne dla osób trzecich.

Kupując na dużych platformach aukcyjnych (eBay, Allegro etc.) lepiej zacząć od czytania komentarzy i opinii innych kupujących.

Jeśli sprzedawca wydaje się niepewny, dobrze jest skorzystać z opcji płatności podczas odbioru zakupionej rzeczy. Jeśli taki nowy, nieznany jeszcze sklep nie umożliwia takiej płatności – lepiej powstrzymać się z zakupem.

W każdym sklepie dobrze jest przed zakupem sprawdzić warunki sprzedaży oraz regulamin witryny. Dzięki temu unikniemy np. kłopotów podczas zwrotu towaru. 

Należy patrzeć podejrzliwie na bardzo duże obniżki danego produktu. I upewnić się u sprzedawcy, czy produkt nie jest uszkodzony albo podrobiony. 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM