Szef NATO: Putin ponosi porażkę na Ukrainie i odpowiada zwiększoną brutalnością

Wojska rosyjskie przegrywają na Ukrainie, w związku z tym Władimir Putin odpowiada zwiększoną brutalnością, atakując infrastrukturę cywilną - powiedział we wtorek w Bukareszcie przed rozpoczęciem spotkania szefów MSZ NATO sekretarz generalny Sojuszu, Jens Stoltenberg.
Zobacz wideo

- Putin ponosi porażkę na Ukrainie. Odpowiada zwiększoną brutalnością, atakując infrastrukturę gazową, linie wysokiego napięcia, próbując pozbawić Ukraińców wody, prądu, światła i ogrzewania. Musimy wspierać Ukrainę, bo widzimy, że Putin próbuje użyć zimy jako broni, sprowadzając ogromne cierpienie na naród ukraiński - powiedział Jens Stoltenberg.

- Należy spodziewać się dalszych ataków - podkreślił, zwracając uwagę, że gdy siły rosyjskie nie radzą sobie na polu bitwy, intensyfikują ataki na infrastrukturę krytyczną Ukrainy. - Prezydent Putin i Rosja zademonstrowały gotowość do zadawania ogromnego cierpienia i brutalności nieznanych od II wojny światowej - dodał.

Sekretarz generalny Sojuszu wyraził przekonanie, że w związku z tym Europa musi spodziewać się kolejnych uchodźców z Ukrainy. - To bolesne, widzieć całe zniszczenie, jakie rosyjskie ataki powietrzne i rakietowe powodują na Ukrainie - w miastach, infrastrukturze krytycznej. Spodziewam się sygnału w Bukareszcie, że powinniśmy robić więcej - zarówno na rzecz naprawy infrastruktury krytycznej (...), jak i zaopatrywania Ukraińców w systemy obrony przeciwlotniczej - powiedział.

Powtórzył jednocześnie, że NATO powinno robić jeszcze więcej, by Rosja nie wygrała wojny. W przeciwnym razie będzie to sygnał dla innych autorytarnych przywódców, że mogą osiągać swoje cele, sięgając po metody siłowe - zaznaczył.

Zwrócił uwagę, że Rosja ma ograniczoną ilość amunicji i m.in. w związku z tym zwróciła się do Iranu, by zaopatrzyć się w drony. - Nasze stanowisko jest jasne: żaden kraj nie powinien wspierać nielegalnej wojny Rosji - zadeklarował Stoltenberg.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM