Ukraina może wstąpić do NATO? Jens Stoltenberg podał warunek

Warunkiem wstępnym ewentualnego wstąpienia Ukrainy do NATO jest jej zwycięstwo w wojnie - powiedział w środę w Bukareszcie sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
Zobacz wideo

- Najważniejszym i najpilniejszym wysiłkiem jest obecnie to, żeby zapewnić Ukrainie przetrwanie jako państwu suwerennemu i niepodległemu. By to osiągnąć, musimy zmobilizować jak najwięcej środków militarnych, ekonomicznych i finansowych. To właśnie robimy i na tym się skupiamy - zapewnił Stoltenberg.

- Uzgodniliśmy wśród członków NATO podtrzymanie pomocy udzielanej Kijowowi - dodał, podsumowując spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Sojuszu.

NATO deklaruje wsparcie sąsiadów Rosji. "Trzeba działać już teraz"

NATO w Bukareszcie ogłosiło również, że będzie wspierać sąsiadów Rosji, którzy są zagrożeni przez agresywną politykę Kremla. Chodzi przede wszystkim o Gruzję, Mołdawię oraz Bośnię i Hercegowinę. Ministrowie z tych krajów wzięli udział w spotkaniu w Rumunii.

Jens Stoltenberg podkreślał, że wielu bliższych i dalszych sąsiadów Rosji musi mierzyć się z presją zarówno polityczną, jak i ekonomiczną. Dlatego Zachód musi działać już teraz.

- Lekcja z Ukrainy jest taka, że trzeba działać już. Im bardziej będziemy teraz wspierać te kraje, które w różnym stopniu są pod presją Rosji, tym mniejsza szansa, że sprawy pójdą w złym kierunku, jak widzieliśmy to na Ukrainie na początku tego roku - powiedział.

Na spotkaniu w Bukareszcie kraje członkowskie miały zaoferować kolejne formy wsparcia, choć szczegóły tych deklaracji nie są znane. Szef Sojuszu przypomniał, że w Gruzji działa już centrum szkoleniowe NATO.

We wtorek ministrowie z krajów Sojuszu zadeklarowali dalsze wsparcie dla Ukrainy. Państwa NATO mają dostarczyć do Kijowa nowe dostawy broni, ale też sprzęt potrzebny do naprawy ukraińskiej infrastruktury energetycznej, niszczonej od tygodni przez rosyjskie bombardowania. Szczegóły tej pomocy nie są na razie znane.

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM