Zakrwawione przesyłki trafiły do placówek dyplomatycznych Ukrainy w sześciu krajach. W tym w Polsce

Ambasady i konsulaty Ukrainy w sześciu krajach otrzymały zakrwawione przesyłki, w których były oczy zwierząt - poinformował w piątek rzecznik MSZ w Kijowie Ołeh Nikołenko. Dwie z tych placówek znajdują się w Polsce, w tym w Krakowie.
Zobacz wideo

"Po zamachu terrorystycznym w Hiszpanii do ambasady na Węgrzech, w Holandii, Polsce, Chorwacji, Włoszech, konsulatów generalnych w Neapolu i Krakowie, konsulatu w Brnie przyszły zakrwawione przesyłki. W przesyłkach znajdowały się oczy zwierząt" - napisał rzecznik na Facebooku. Do opinii publicznej przedostała się informacja, że jedna z przesyłek miała zostać wysłana do Krakowa.

Ewakuacja ukraińskiego konsulatu w Czechach. Trafiła tam podejrzana przesyłka

To nie koniec niepokojących incydentów w ukraińskich placówkach dyplomatycznych. W czeskim Brnie wszyscy przebywający w konsulacie zostali ewakuowani, po otrzymaniu podejrzanej przesyłki - poinformował w piątek rzecznik lokalnej policji David Chaloupka. Na Twitterze policja poinformowała, że paczka jest podobna do tych przechwyconych w Hiszpanii. Na miejscu zdarzenia pracują śledczy.

Przesyłka jest prześwietlana promieniami RTG. Paczka dotarła do konsulatu w piątek rano. Siedziba placówki i sąsiednie budynki, w tym przedszkole, zostały ewakuowane.

Policja na Twitterze zaapelowała do pracowników wszystkich placówek konsularnych w Czechach oraz firm, które produkują elementy uzbrojenia, o zachowanie maksymalnej czujności przy sprawdzaniu przychodzącej poczty. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości powinni zadzwonić pod numer alarmowy policji.

Hiszpańska minister obrony: Przesyłki z ładunkami wybuchowymi nie przestraszą władz

W ostatnich dniach w Hiszpanii przesyłki zawierające materiał wybuchowy dotarły do co najmniej sześciu miejsc, w tym do ambasad USA i Ukrainy, hiszpańskiego ministerstwa obrony, koncernu zbrojeniowego i bazy wojskowej pod Madrytem. Przy otwarciu listu w ukraińskiej ambasadzie niegroźne obrażenia odniósł pracownik placówki.

Hiszpańska minister obrony Margarita Robles oświadczyła w czwartek podczas wizyty w Odessie, że przesyłki z ładunkami wybuchowymi nie przestraszą władz Hiszpanii i nie skłonił ich do wstrzymania pomocy wojskowej dla Ukrainy.

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM