Rosja przestaje używać irańskich dronów kamikadze. Ukraińskie wojsko wskazuje możliwy powód

Drony są wykonane z plastiku i materiałów, które źle reagują na mróz, dlatego siły rosyjskie korzystają z nich w mniejszym stopniu - powiedział na antenie ukraińskiej telewizji pomocnik dowódcy Sił Połączonych Jewhen Siłkin.
Zobacz wideo

- Obecnie obserwujemy loty szkoleniowe lotnictwa bombowego, a użycie dronów na razie wstrzymano - ocenił wojskowy.

Kilka dni temu rzecznik dowództwa Sił Powietrznych Jurij Ihnat mówił, że Rosja od dwóch tygodni nie używa irańskich dronów kamikadze Shahed-136, jako możliwą przyczynę wskazując wyczerpanie się pierwszej partii przekazanych agresorowi bezzałogowców.

Jak mówił Siłkin w telewizji, Ukraina nie jest w stanie przeciwdziałać irańskim dostawom broni dla Rosji, ale wzmacnia swoją obronę powietrzną dzięki dostawom środków obrony z Zachodu. - Obecnie jesteśmy w stanie zestrzeliwać ok. 75-80 proc. - wyjaśniał.

Zmasowany rosyjski ostrzał

23 listopada Rosja przeprowadziła kolejny zmasowany ostrzał ukraińskiej infrastruktury energetycznej, w wyniku którego miliony ludzi zostały pozbawione prądu i ogrzewania. Według władz w Kijowie Rosja może planować kolejne ataki, a jej celem jest "przekształcenie zimna w broń masowego rażenia".

W listopadzie rosyjska armia zastosowała przeciwko Ukrainie 239 pocisków manewrujących i 80 dronów bojowych typu Shahed-136 - poinformował w czwartek Ołeksij Hromow, przedstawiciel sztabu generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

Jak dodał, w listopadzie ukraińska obrona powietrzna zniszczyła 72 proc. zastosowanych przez rosyjskie wojsko pocisków manewrujących i 80 proc. bezzałogowców.

20 listopada prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że od początku pełnoskalowej inwazji Rosja wystrzeliła przeciwko Ukrainie ponad 4,7 tys. rakiet.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM