Kurski dostał pracę w Banku Światowym. Kandydatura zgłoszona przez Glapińskiego

Jacek Kurski w grudniu rozpoczął pracę jako przedstawiciel Polski w Radzie Dyrektorów Wykonawczych Banku Światowego. "Zawsze myślałem że nie ma życia poza polityką. Otóż jest" - napisał na Twitterze.
Zobacz wideo

Na początku września Rada Mediów Narodowych odwołała Jacka Kurskiego ze stanowiska prezesa TVP. W jego miejsce powołała Mateusza Matyszkowicza. "Potwierdzam, że w wyniku decyzji mojego środowiska politycznego, w porozumieniu ze mną przestałem być prezesem TVP. Wiem, że przede mną kolejne wyzwania" - napisał wówczas Kurski. 

Do tej pory nie było wiadomo, czym zajmie się były prezes TVP. W środę NBP poinformował, że Jacek Kurski został alternate executive directorem szwajcarsko-polskiej konstytuanty w Grupie Banku Światowego w Waszyngtonie.

Obok Polski i Szwajcarii w jej skład wchodzą: Azerbejdżan, Kazachstan, Kirgistan, Serbia, Tadżykistan, Turkmenistan oraz Uzbekistan.

Kandydatura Kurskiego została zgłoszona przez prezesa NBP jako gubernatora RP w Banku Światowym. 5 grudnia były prezes TVP po raz pierwszy wziął udział w posiedzeniu. 

"Potwierdzam: podjąłem zgodną z moim wykształceniem i doświadczeniem menadżerskim pracę jako alternate executive director w Banku Światowym;  świadomy, że oznacza to rezygnację z części aktywności publicznych czy ambicji politycznych. Zawsze myślałem że nie ma życia poza polityką. Otóż jest. Wiem że tu też dobrze przysłużę się Polsce" - napisał Jacek Kurski na Twitterze. 

Jacek Kurski - kim jest?

Kurski jest ekonomistą, ukończył handel zagraniczny na Uniwersytecie Gdańskim. Ma szerokie doświadczeniu w sektorze publicznym zdobyte na wszystkich jego szczeblach: samorządowym, ustawodawczym, rządowym i międzynarodowym. Zajmował się, zarówno jako menedżer jak i członek organów nadzoru, takimi obszarami jak m. in: rozwój regionalny, finanse, infrastruktura czy ochrona środowiska.

Pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Rady Nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, jak również członka Komisji budżetowej Sejmiku Pomorskiego. Jako poseł na Sejm RP był zastępcą przewodniczącego Komisji Skarbu Państwa.

Ma on także doświadczenie we współpracy międzynarodowej, gdzie jako poseł do Parlamentu Europejskiego pracował w Komisji Rozwoju Regionalnego oraz Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konkurencji PE.

Kurski był też seminarzystą w przedmiocie międzynarodowych stosunków walutowych. Ma Dyplom Ministerstwa Skarbu Państwa uprawniający do zasiadania w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM